Zostań żywym celem na Półmaratonie Warszawskim – Amnesty International

Zostań żywym celem na Półmaratonie Warszawskim

Drużyna Amnesty International pobiegnie 24 marca w Półmaratonie Warszawskim na rzecz kuloodpornego Traktatu o Handlu Bronią. Każdy biegacz może przyłączyć się do akcji przypinając na plecach specjalną tarczę, która ma przypominać o ofiarach niekontrolowanego handlu bronią.

– Każdego dnia 1500 osób ginie w wyniku konfliktów i przemocy z użyciem broni. W 19 krajach, w których trwają konflikty zbrojne, wykorzystuje się dzieci-żołnierzy. Wykorzystywanie broni pozwala na systematyczne gwałty na kobietach i dziewczynkach. Każdy może stać się żywym celem – mówi Aleksandra Zielińska, koordynatorka kampanii “Broń pod kontrolą” Amnesty International. – Solidny Traktat o Handlu Bronią może uratować każdego roku miliony ludzi przed naruszeniami praw człowieka.

W listopadzie 2012 r. 157 rządów głosowało na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, by przyjąć Traktat o Handlu Bronią. Spośród “wielkiej szóstki” największych eksporterów broni, tylko Rosja wstrzymała się od głosu. Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i USA udzieliły wsparcia rezolucji. – Zaplanowana na 18-28 marca Konferencja to ogromna szansa, by Traktat o Handlu Bronią stał się rzeczywistością. Ogromnie ważny jest jednak nacisk opinii publicznej, dlatego organizujemy akcję na Półmaratonie Warszawskim.

Drużyna Amnesty pobiegnie z przypiętymi do pleców papierowymi tarczami strzelniczymi z hasłem “Ty biegniesz do celu. Oni są celem”. Część osób będzie biegła w strojach nawiązujących do krajów i regionów, gdzie łamane są prawa człowieka z użyciem broni. Będzie można zobaczyć biegaczy w strojach tybetańskich, islamskich, hinduskich. Pierwszy biegacz i pierwsza biegaczka z tarczami na plecach, którzy dobiegną na metę dostaną od Amnesty medale “Bohaterów solidnego Traktatu o Handlu Bronią”.

Każdy może dołączyć do akcji. Nasi wolontariusze będą rozdawać tarcze 24 marca przed startem Półmaratonu oraz na stoisku Amnesty. Można także przyjść z własnym pomysłem przebrania. W ten sposób wyrazimy naszą solidarność z ofiarami niekontrolowanego handlu bronią – mówi Aleksandra Zielińska.

Jeśli biegniesz w Półmaratonie Warszawskim, chcesz wziąć udział w akcji i zarezerwować tarczę dla siebie, wyślij e-mail na bieganie@amnesty.org.pl.

Więcej o kampanii Broń pod kontrolą na www.amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

Powiązany temat

List Komitetu Obrony Sprawiedliwości do Marszałka Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym 

1884