Lesbos – dziennik z twierdzy Europa cz. 1 – Amnesty International

Lesbos – dziennik z twierdzy Europa cz. 1

Na greckiej wyspie Lesbos trwa właśnie międzynarodowy obóz dla aktywistów i aktywistek Amnesty International, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację migrantów i uchodźców w Grecji. Na obozie są też polskie aktywistki.

Lesbos to przepiękna grecka wyspa położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, niedaleko tureckiego wybrzeża. Po wybudowaniu ogrodzenia na lądowej granicy grecko-tureckiej stała się ona jednym z najważniejszych punktów docelowych dla migrantów i uchodźców przybywających do Unii Europejskiej. Obecnie niemal codziennie dobijają do niej statki m.in. z uciekinierami z Syrii pełne rodzin z dziećmi.

Ola i Dorota - polska reprezentacja na obozie.
Ola i Dorota – polska reprezentacja na obozie.

Niestety ich podróż jest skrajnie niebezpieczna.  Greckie służby graniczne stosują bezprawną praktykę zawracania – migrantów i uchodźców odsyła się do Turcji bez prawa do ubiegania się o azyl, a ich pontony i łodzie niszczy, by nie mogli podjąć kolejnej próby przedostania się na Lesbos. Ci, którym udało się dotrzeć do wybrzeży trzymani są zwykle przez długi czas w ciemnych, brudnych celach. Wiele osób przesłuchanych przez przedstawicieli Amnesty spędziło w takich celach prawie dziewięć miesięcy. Problemy zdrowotne są w nich na porządku dziennym.

Na międzynarodowy obóz aktywistek i aktywistów przyjechało ponad 60 osób z około 20 krajów. Naszym celem tutaj jest stworzenie akcji w ramach kampanii S.O.S. Europo. Do tej pory poznaliśmy geografię i historię wyspy oraz szczegóły kampanii Amnesty International. Dziś rano wzięliśmy udział w interaktywnej symulacji ukazującej drogę, jaką przebywają uchodźcy i uchodźczynie. W międzyczasie miałyśmy okazję zobaczyć piękne greckie plaże, ale dzięki spotkaniu z lokalnymi aktywistami i aktywistkami wiemy już, że kryją one za sobą mroczne tajemnice. Jutro zaczynamy pracę nad przygotowaniem akcji, którą przeprowadzimy w piątek.

Wierzymy, że władze Grecji, dzięki międzynarodowej presji, zaprzestaną praktyki zawracania i przeprowadzą rzetelne śledztwo w sprawie podejrzeń o zbiorowe zawracanie i złe traktowanie oraz postawią przed sądem osoby odpowiedzialne. Amnesty International apeluje, by wszyscy przechwyceni podczas prób przekroczenia granic mieli możliwość przedstawienia swojej sytuacji i złożenia prośby o ochronę międzynarodową.

Na obozie Polskę reprezentują nasze aktywistki z Warszawy i Poznania: Ola Górecka i Dorota Procharska.

Podpisz petycję, by zatrzymać łamanie praw człowieka na granicy grecko-tureckiej >>>

Więcej o sytuacji migrantów w Grecji >>>

Czytaj dalej: Lesbos – dziennik z twierdzy Europa cz. 2 >>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

Powiązany temat

Nowelizacja ustawy pomocowej utrudni sytuację uchodźców_czyń z Ukrainy

Powiązany temat

Maroko/Hiszpania: Przeciągające się i niedostateczne postępowania po śmiertelnych wydarzeniach na granicy w Melilli pachną tzw. tuszowaniem sprawy – nowy raport Amnesty International

5468