Lesbos – dziennik z twierdzy Europa cz. 1

Lesbos to przepiękna grecka wyspa położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, niedaleko tureckiego wybrzeża. Po wybudowaniu ogrodzenia na lądowej granicy grecko-tureckiej stała się ona jednym z najważniejszych punktów docelowych dla migrantów i uchodźców przybywających do Unii Europejskiej. Obecnie niemal codziennie dobijają do niej statki m.in. z uciekinierami z Syrii pełne rodzin z dziećmi.

Ola i Dorota - polska reprezentacja na obozie.

Ola i Dorota – polska reprezentacja na obozie.

Niestety ich podróż jest skrajnie niebezpieczna.  Greckie służby graniczne stosują bezprawną praktykę zawracania – migrantów i uchodźców odsyła się do Turcji bez prawa do ubiegania się o azyl, a ich pontony i łodzie niszczy, by nie mogli podjąć kolejnej próby przedostania się na Lesbos. Ci, którym udało się dotrzeć do wybrzeży trzymani są zwykle przez długi czas w ciemnych, brudnych celach. Wiele osób przesłuchanych przez przedstawicieli Amnesty spędziło w takich celach prawie dziewięć miesięcy. Problemy zdrowotne są w nich na porządku dziennym.

Na międzynarodowy obóz aktywistek i aktywistów przyjechało ponad 60 osób z około 20 krajów. Naszym celem tutaj jest stworzenie akcji w ramach kampanii S.O.S. Europo. Do tej pory poznaliśmy geografię i historię wyspy oraz szczegóły kampanii Amnesty International. Dziś rano wzięliśmy udział w interaktywnej symulacji ukazującej drogę, jaką przebywają uchodźcy i uchodźczynie. W międzyczasie miałyśmy okazję zobaczyć piękne greckie plaże, ale dzięki spotkaniu z lokalnymi aktywistami i aktywistkami wiemy już, że kryją one za sobą mroczne tajemnice. Jutro zaczynamy pracę nad przygotowaniem akcji, którą przeprowadzimy w piątek.
Wierzymy, że władze Grecji, dzięki międzynarodowej presji, zaprzestaną praktyki zawracania i przeprowadzą rzetelne śledztwo w sprawie podejrzeń o zbiorowe zawracanie i złe traktowanie oraz postawią przed sądem osoby odpowiedzialne. Amnesty International apeluje, by wszyscy przechwyceni podczas prób przekroczenia granic mieli możliwość przedstawienia swojej sytuacji i złożenia prośby o ochronę międzynarodową.
Na obozie Polskę reprezentują nasze aktywistki z Warszawy i Poznania: Ola Górecka i Dorota Procharska.
Podpisz petycję, by zatrzymać łamanie praw człowieka na granicy grecko-tureckiej >>>
Więcej o sytuacji migrantów w Grecji >>>
Czytaj dalej: Lesbos – dziennik z twierdzy Europa cz. 2 >>>