Maraton Pisania Listów
Osoby z całego świata, które wspierają nasze działania prześcigały się w pomysłach podczas Maraton Pisania Listów. W 2016 roku napisaliśmy niesamowite 4 660 774 listów, e-maili, tweetów i innych wiadomości. Informacje o 2017 roku wciąż zbieramy. Wśród listów były słowa wsparcia, które zmieniły sytuację wielu osób, o prawach których walczyliśmy. „Widok tych wszystkich listów zebranych przez Amnesty International doprowadził mnie do łez” – powiedziała Jewher Tohti, której ojciec Ilham pozostaje w więzieniu w Chinach. „Ta akcja sprawia, że czuję się silniejszy, bo dzięki temu wiem, że jest tak wielu ludzi, którzy ufają mnie, mojemu ojcu i mojej rodzinie”. Amerykański sygnalista, Edward Snowden, o którego prawa upominały się miliony osób powiedział: „Chcę Wam podziękować, pokornie i z głębi serca, za Wasze niezachwiane wsparcie i rzecznictwo.” Salil Shetty w październiku odbył długo oczekiwane spotkanie z Edwardem Snowdenem i wykorzystał tę okazję, aby osobiście przekazać wiadomości wsparcia napisane przez 710 024 osób z całego świata.
Uwolnienie przywódców opozycyjnych w Gambii
30 stycznia członkowie partii opozycyjnej – Amadou Sanneh, Malang Fatty i jego brat Alhagie Sambou Fatty zostali uwolnieni po ponad 3 latach kampanii prowadzonej pprzez Amnesty. W ciągu dwóch dni Amadou Sanneh został zaprzysiężony na ministra finansów i gospodarki w nowym rządzie Gambii, który jednak znalazł się w pewnym impasie, aż do momentu zaakceptowania wyników i oddania władzy przez poprzedniego rządzącego, którym był Yahya Jammeh. „Praca Amnesty ma wpływ na ludzi”, powiedział później Amadou Sanneh. „Zupełnie o nas nie dbali. Bez wsparcia Amnesty mogłoby być jeszcze gorzej. Wysiłek Amnesty ograniczył złe praktyki, to co nam robiono. Jestem za to bardzo wdzięczny. Bardzo doceniamy pracę Amnesty”.
Życie uratowane w Iranie
Tysiące osób tweetowały i pisały apele do władz irańskich. Co najmniej dwie osoby zostały uratowane, a egzekucja Hamida Ahmadiego, zaplanowana na 15 lutego, została odwołana w ostatniej chwili z powodu nacisków wywieranych na władze Iranu.
Odstąpienie od kary śmierci w Malezji
Tysiące ludzi na całym świecie pisało listy i kartki wzywające Malezję by nie wykonała wyroku śmierci na Shahrulu Izani bin Suparmanie. I udało się. 27 lutego jego kara śmierci została zamieniona na dożywotnie więzienie. Według władz Malezji tysiące listów i kartek pisanych od Nowej Zelandii po Nigerię pomogło przekonać do przeniesienia Shahrula z celi śmierci do ogólnej części więziennej. Wcześniej spędził 11 lat w izolatce. Jego całkowite uwolnienie może nastąpić w 2030 roku, jednak istnieje szansa na zwolnienie już w 2021 roku, jeśli zostanie przyjęty jego kolejny apel o ułaskawienie. Dzięki staraniom ludzi na całym świecie, rodzina Shahrula ma nadzieję, że wkrótce do nich dołączy.
Uwolnienie dziennikarza w Uzbekistanie
22 lutego Muhammad Bekzhanow po 17 latach spędzonych w więzieniu w Uzbekistanie został uwolniony. Był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie. Wielokrotnie torturowany w celu wymuszenia zeznań i przyznania się do działań antypaństwowych, został skazany w 1999 roku. Setki tysięcy osób na całym świecie domagały się jego uwolnienia. Dzięki globalnej presji Muhammad mógł wreszcie wrócić do swojej rodziny.
Historyczne orzeczenie w sprawie Dadaab
Sąd Najwyższy w Kenii zablokował jednostronną decyzję rządu o zamknięciu obozu dla uchodźców Dadaab, największego na świecie ośrodka tego typu. Wyrok wydano w odpowiedzi na petycję dwóch kenijskich organizacji broniących praw człowieka, którą wspierała Amnesty. Zamknięcie obozu sprawiłoby, że ponad 260 000. somalijskich uchodźców musiałoby wrócić do Somalii, kraju wciąż głęboko dotkniętego konfliktem zbrojnym.
Lekarz uwolniony w Bahrajnie
Dr Ali al-Ekri został uwolniony 10 marca po odbyciu kary 5 lat więzienia. Jego przestępstwo polegało na pomocy rannym demonstrantom i krytyce sił bezpieczeństwa za nadmierne użycie siły podczas powstania w 2011 roku. Został aresztowany podczas wykonywania operacji na małym dziecku, był przetrzymywany i torturowany. Dr Ali al-Ekri podziękował tysiącom osób z całego świata, którzy napisały listy w jego obronie.
Więzień z celi śmierci uwolniony w Iranie
25 kwietnia Salar Shadizadi został zwolniony z więzienia. Skazano go na śmierć, gdy miał zaledwie piętnaście lat. Szybkie działania osób na całym świecie sprawiły, że życie Salara zostało oszczędzone i po spędzeniu 10 lat za kratkami mógł w końcu wyjść na wolność.
Uwolnienie Chelsea Manning
Chelsea Manning wyszła na wolność 17 maja, odbywała 35-letni wyrok pozbawienia wolności w związku z ujawnieniem informacji niejawnych, w tym o możliwych zbrodniach wojennych popełnionych przez wojsko USA. Ułaskawił ją prezydent Barack Obama. Ponad 250 000 osób apelowało o jej uwolnienie w ramach Maratonu Pisania Listów w 2015 roku. W liście, który napisała do Amnesty w tamtym czasie, podkreślała: „Popieram pracę, którą wykonujecie w celu ochrony ludzi, którym odmawia się sprawiedliwości, wolności, prawdy i godności. Wydaje mi się, że przejrzystość w rządzie jest podstawowym warunkiem do zapewnienia ochrony, wolności i godności wszystkich ludzi.”
Tajwan dąży do równości małżeństw
Po decyzji Sądu Najwyższego w maju, Tajwan może być pierwszym krajem w Azji, który zalegalizuje małżeństwa osób tej samej płci. Osoby wspierające Amnesty z 40 krajów na całym świecie przesłały wiadomości wsparcia w formie propozycji małżeństwa, wzywając Tajwan, by „powiedział tak”! Listy te były pokazywane podczas wielkiego wiecu zorganizowanego przez Amnesty Tajwan i naszych lokalnych partnerów – demonstrując globalne poparcie dla tego, co może być historycznym krokiem dla kraju. Rząd Tajwanu ma teraz dwa lata na wydanie decyzji. Będziemy intensywnie działać, aby upewnić się, że to nie będzie trwało tak długo.
W Rosji sprawa karna przeciwko obrończyni praw człowieka Valentinie Cherewatenko o złamanie przepisów dotyczących obcokrajowców została ostatecznie zamknięta. Działaczka poprosiła Amnesty o przekazanie podziękowań każdemu, kto pracował nad jej sprawą w ciągu ostatnich 27 miesięcy. Uważa, że to nasze wspólne zwycięstwo i powiedziała, że wiarygodne źródła poinformowały ją, że wsparcie międzynarodowe odegrało ogromną rolę w jej sprawie.
Paragwaj dostosowuje prawo do wymogów Międzynarodowego Trybunału Karnego
Paragwaj zmienił swoje przepisy krajowe, tak by ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne były traktowane jako przestępstwo, zgodnie z obowiązkami wynikającymi ze statutu rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego. Amnesty i grupy społeczeństwa obywatelskiego przez ponad dekadę prowadziły kampanię, aby to umożliwić.
Akcja „Decoders”
Nasz najnowszy projekt „Decoders”, uruchomiony na początku czerwca, został zakończony. Ponad 3,5 tys. wolontariuszy i wolontariuszek pomogło nam przeanalizować 2985 dokumentów i obrazów związanych z wyciekami ropy naftowej w regionie Delty Nigru w Nigerii w latach 2011-2017. Wolontariusze, którzy pochodzili ze 142 krajów, pomogli znaleźć odpowiedzi na 160 tys. oddzielnych pytań i spędzili w sumie 1300 godzin, pomagając nam.
Zwolnienie kurdyjskich aktywistów
W lipcu wypuszczono 3 z 4 czołowych syryjskich działaczy opozycji kurdyjskiej, którzy zostali arbitralnie zatrzymani w północnej Syrii. Ich uwolnienie nastąpiło po natychmiastowej akcji i wsparciu prawnym.
Uwolnienie w Bangladeszu
28 mężczyzn, którzy w maju 2017 roku zostali aresztowani podczas zgromadzenia (znanego z tego, że pojawiają się na nim osoby LGBTI) w pobliżu stolicy Bangladeszu, wyszło na wolność. Policja aresztowała mężczyzn, których podejrzewano o homoseksualizm i oskarżyła ich o „nielegalne posiadanie narkotyków”, co mogło się wiązać z karą dożywotniego pozbawienia wolności lub nawet karą śmierci. Od momentu uwolnienia nie grozi im już bezpośrednie niebezpieczeństwo.
Uwolnienie Erkina Musajewa
Erkin Musajew, niesłusznie więziony 11 lat przez rząd Uzbekistanu i wielokrotnie torturowany, został uwolniony. Wysłał list, aby podziękować działaczom i działaczkom Amnesty za ich wsparcie. Erkin był bohaterem Maratonu Pisania Listów.
Dekryminalizacja aborcji w Chile
Ważny przełom na rzecz praw kobiet w Chile. Historyczne orzeczenie trybunału konstytucyjnego dopuszcza aborcję w kilku przypadkach: gdy życie kobiety jest zagrożone, ciąża jest wynikiem gwałtu lub płód jest nieodwracalnie uszkodzony. Ustawa została niedawno zatwierdzona przez Kongres, po dwuletniej debacie i masowej kampanii przeprowadzonej przez wiele organizacji, w tym naszą sekcję. Jako Amnesty interweniowaliśmy, składając oświadczenie.
Uwolnienie Lim Hyeon-soo w Korei Północnej
Chrześcijański pastor i pracownik humanitarny narodowości kanadyjskiej Lim Hyeon-soo, został wypuszczony na wolność po 2,5 letnim pobycie w więzieniu z przymusową ciężką pracą w Korei Północnej – prowadziliśmy kampanię na rzecz jego uwolnienia.
Uwolnienie dr Mudawiego w Sudanie
Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o uwolnieniu sudańskiego więźnia sumienia Dr. Mudawiego po 8 miesiącach niesprawiedliwego przetrzymywania.
Palestyński klaun zwolniony
Po prawie 2 latach przetrzymywania bez postawienia zarzutów ani procesu uwolniono palestyńskiego cyrkowca Mohammada Faisala Abu.
Uwolnienie Tareka Huseeina w Egipcie
Obrońca praw człowieka i były więzień sumienia Tarek Hussein został uwolniony i wrócił do swojej rodziny. Tarek jest prawnikiem, który pracuje w egipskim Centrum Praw Gospodarczych i Społecznych (ECESR). Jest także członkiem „Wolność dla odważnych” – organizacji społeczeństwa obywatelskiego działającej na rzecz zwiększenia praw osób zatrzymanych.
Setki koncertów dla uchodźców
20 września w akcji #GiveaHome wzięło udział ponad 1000 artystów, którzy zagrali ponad 300 koncertów w 60 krajach, z silnym przesłaniem, że wszyscy powinniśmy przyjmować uchodźców. Zgromadzono muzyków i ich fanów w celu zjednoczenia ludzi wokół problemu uchodźców – ponieważ wszyscy zasługujemy na dom, a nie tylko na pamięć jednego, tego utraconego. Głównymi gwiazdami byli: Ed Sheeran, Gregory Porter, Hot Chip, Jessie Ware, Kate Tempest, The Naked and Famous, The National, Oh Wonder, POLIÇA i Zero 7.
Zwolnienie Ibrahim Halawa
18 września Ibrahim Halawa, młody obywatel Irlandii, został ostatecznie uniewinniony ze wszystkich wcześniej postawionych mu zarzutów. Wyrok wydano po ponad 30 odroczeniach i wielu opóźnieniach. Ibrahim miał zaledwie 17 lat, kiedy został po raz pierwszy aresztowany podczas wizyty w meczecie Al Fath. Jego siostry Omaima, Somaia i Fatima również zostały zatrzymane, później zwolnione za kaucją i uniewinnione ze wszystkich zarzutów. Ibrahim, najmłodszy w rodzinie, w dniu wyjścia na wolność, miał za sobą 1 472 cennych dni swego młodego życia spędzonych w egipskim więzieniu.
Odpowiedzialność za los Rohingjów
Szybkie i sprawne dochodzenie Amnesty International, ujawniające obrazy satelitarne, zdjęcia, zeznania oraz filmy, jest materiałem dowodowym potwierdzającym masowe stosowanie taktyki spalonej ziemi przez armię Mjanmy. Udokumentowaliśmy listę poważnych nadużyć, w tym bezprawne zabójstwa i arbitralne aresztowania. Jako pierwsi potwierdziliśmy użycie min przeciwpiechotnych wzdłuż granicy z Bangladeszem. Bardzo mocno naciskaliśmy na media, prowadziliśmy kampanie i rzecznictwo, wzywając do położenia kresu przemocy, wprowadzenia embarga na broń, zapewnienie odpowiedzialności i dostępu dla pomocy humanitarnej.
Południowokoreańska policja przyjmuje ważne reformy dotyczące zgromadzeń
Koreańska Narodowa Agencja Policji zgodziła się wprowadzić kompleksowe środki w celu lepszego zagwarantowania prawa do wolności pokojowych zgromadzeń.
Obrońcy praw człowieka uwolnieni w Turcji za kaucją
Sąd w Stambule zadecydował o warunkowym zwolnieniu 8 obrońców praw człowieka, choć ich proces nadal się toczy. Więcej informacji pod linkiem.
Prawa osób transpłciowych w Grecji
Po kampanii, w którą zaangażowała się także Amnesty, grecki parlament uchwalił ustawę aktualizującą procedurę dotyczącą prawnego uznania płci. Osoby transpłciowe będą mogły teraz mogły uzgodnić swoje dokumenty bez konieczności poddawania się leczeniu lub obserwacjom psychiatrycznym.