Amnesty International na Seven Festival walczy o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią – Amnesty International

Amnesty International na Seven Festival walczy o kuloodporny Traktat o Handlu Bronią

Amnesty International po raz kolejny przybędzie ze swoją letnią akcją na Seven Festival, który odbywa się od 12 do 15 lipca w Węgorzewie. Tym razem wolontariusze i wolontariuszki promować będą kampanię Broń pod Kontrolą. Każdy na festiwalu będzie mógł wyrazić poparcie dla efektywnego Traktatu o Handlu Bronią.

– Działacze i działaczki Amnesty International zbierać będą podpisy pod trzema petycjami o Syrii, Sri Lance i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka – mówi Elena Zacharenko, koordynatorka Kampanii Amnesty International.

W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe i prorządowe bojówki. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas niedawno zakończonego krwawego konfliktu, będzie skierowany do Sekretarza Generalnego ONZ. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze tego kraju zapewniły jej członkom bezpieczeństwo podczas toczącego się w tym kraju konfliktu między siłami rządowymi a organizacjami zbrojnymi.

Równocześnie, dzięki podpisom pod tymi petycjami, Amnesty International będzie budować poparcie dla efektywnego Traktatu o Handlu Bronią. Od 2 lipca trwa w Nowym Jorku Konferencja ONZ, na której toczą się negocjacje nad kształtem Traktatu. Amnesty International i jej partnerzy jeszcze przed Konferencją zebrali ponad 620 tys. podpisów z całego świata, by wesprzeć efektywny Traktat. Podpisy zostały wręczone 3 lipca Sekretarzowi Generalnemu ONZ, Ban Ki-Moonowi.

– Uchwalenie efektywnego Traktatu o handlu bronią byłoby bardzo ważnym krokiem na drodze do zapobiegania poważnym naruszeniom międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka. Traktat ma szansę ograniczyć transfer broni do miejsc, w których toczą się konflikty, w wyniku których naruszane są prawa człowieka, tak jak ma to miejsce w Syrii, Sri Lance i Kolumbii – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny uniemożliwić międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej w przypadku, gdy istnieje znaczące ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń praw człowieka lub międzynarodowego prawa humanitarnego – wyjaśnia Elena Zacharenko.

Na festiwalu przewidziane są warsztaty dotyczące problematyki niekontrolowanego handlu bronią. Działacze i działaczki organizacji przygotowali również specjalną akcję z wykorzystaniem laserowych znaczników i rzutników oraz wystawę fotografii z całego świata – od Jemenu, przez Brazylię, po Grecję – poświęconych nadużyciom praw człowieka z wykorzystaniem broni. Uwagę gości festiwalu zwróci na pewno bus Amnesty International, na którym chętni będą mogli podpisać się pod apelem o -kuloodporny- Traktat o Handlu Bronią. Na znak zaangażowania w akcję chętni dostaną też banany, których handel jest w świetle prawa międzynarodowego bardziej uregulowany niż handel bronią.

Wsparcie techniczne na letniej akcji Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu będzie mógł podpisać petycję elektronicznie – na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.

Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymajmy zbrodnie w Mjanmie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Maraton Pisania Listów 2022 w obronie prawa do pokojowego protestu – rusza największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

2051