Anton Ambroziak zwycięzcą nagrody medialnej Pióro Nadziei 2018 – Amnesty International

Anton Ambroziak zwycięzcą nagrody medialnej Pióro Nadziei 2018

Nagroda „Pióro Nadziei” trafia do osób, które zwracają uwagę opinii publicznej na przypadki łamania praw człowieka, są społecznie zaangażowane i swoją pracą przyczyniają się do pozytywnej zmiany na rzecz przestrzegania praw człowieka. Jury konkursu zdecydowało, że tegoroczną nagrodę medialną otrzyma Anton Ambroziak, dziennikarz związany m.in. z redakcją OKO.Press.

Nagroda zostanie wręczona w Warszawie, 8 grudnia o godz. 17:30 podczas finału Maratonu Pisania Listów (Marzyciele i Rzemieślnicy, ul. Bracka 25, III piętro). Po wręczeniu nagrody odbędzie się debata „Czy dziennikarstwo zaangażowane może zmieniać świat?” z udziałem laureata i Anny Mazurczak, adwokatki i koordynatorki projektów w Polskim Towarzystwie Prawa Antydyskryminacyjnego.

W uzasadnieniu decyzji o nagrodzie jury zaznaczyło:
„Anton Ambroziak z zaangażowaniem i dociekliwością analizuje bieżące wydarzenia w kraju, zawsze będąc blisko problemów dotyczących osób szczególnie narażonych na naruszenia praw człowieka. Wydobywa przy tym na światło dzienne istotne – a niekiedy pomijane w mediach – aspekty relacjonowanych zdarzeń, dbając o jakość i rzetelność przekazu.

W swoich społecznie zaangażowanych tekstach dużo miejsca poświęca doświadczeniom osób z grup mniejszościowych, w tym osób LGBTQ, sprawiając, że ich głos staje się wyraźniej słyszalny. Działalność dziennikarską łączy z aktywizmem.

Dziennikarstwo Antona Ambroziaka dowodzi, że o tematach kluczowych z punktu widzenia społeczeństwa obywatelskiego można pisać wykazując się wiedzą i wrażliwością a dzięki temu także edukować. Praca Antona Ambroziaka zasługuje na szczególne wyróżnienie zwłaszcza w czasach, w których mierzymy się z ograniczeniem przestrzeni na korzystanie ze swobód obywatelskich w Polsce”.

Spośród ponad 40 kandydatur do tegorocznej nagrody biuro Amnesty International wyłoniło 4 nominacje:

  • Anton Ambroziak – dziennikarz serwisu OKO.Press
  • Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, Paweł Ławiński – dziennikarze serwisu Onet.pl
  • Anna Gmiterek-Zabłocka – dziennikarka i reporterka radia TOK FM Lublin
  • Ewa Wołkanowska-Kołodziej – niezależna reporterka i dziennikarka

W jury konkursowym zasiadły osoby z Rady Programowej Stowarzyszenia Amnesty International, Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce oraz Ewa Siedlecka, laureatka nagrody specjalnej Amnesty International za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka w 2011 roku.

W Radzie Programowej Stowarzyszenia zasiadają: Jacek Białas (prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka); Beata Faracik (Prezeska Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu); Witold Klaus (Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej); Mikołaj Pietrzak (dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie); Marzanna Pogorzelska (wykładowczyni akademicka, edukatorka praw człowieka); Katarzyna Szymielewicz (Prezeska Fundacji Panoptykon), Krzysztof Śmiszek (honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego).

Twórcami statuetki „Pióro Nadziei”, przezroczystego pióra z zatopionym w środku drutem kolczastym, przymocowanego do betonowego etui, jest agencja Fat Baby.
Więcej informacji na temat nagrody „Pióro Nadziei” pod linkiem>>.

Zdjęcie w nagłówku: Anton Ambroziak. Copyright Agata Kubis.

Dołącz do wydarzenia finału Maratonu Pisania Listów 8 grudnia i weź udział w gali wręczenia nagrody oraz w debacie>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Uratujmy rosyjską artystkę uwięzioną za antywojenny protest

Powiązane tematy

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

20962