Byłe dziecko-żołnierz, Emmanuel Jal, wzywa do wsparcia Traktatu o Handlu Bronią – Amnesty International

Byłe dziecko-żołnierz, Emmanuel Jal, wzywa do wsparcia Traktatu o Handlu Bronią

– Jestem muzykiem i aktywistą. Byłem dzieckiem-żołnierzem w Południowym Sudanie. Byłem dzieckiem wojny.

Jal urodził się w objętym konfliktem wewnętrznym Południowym Sudanie. Jako dziecko był świadkiem okrucieństwa wojny, a po śmierci rodziców został siłą wcielony do bojówek Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu. W wieku 8 lat, z karabinem AK-47 w ręku, w towarzystwie innych dzieci-żołnierzy, wysłano go na pole bitwy.

– Jako dziecko, w ciągu pięciu lat spędzonych na froncie, często zadawałem sobie pytanie, w jaki sposób afrykańscy watażkowie z taką łatwością zdobywają broń palną i amunicję – mówi dzisiaj Jal.

– Kiedy byłem dzieckiem-żołnierzem, moim przeznaczeniem była śmierć. W pewnym momencie straciłem rozum. Myślałem: “Czy my na to zasłużyliśmy? Gdzie jest moja rodzina? Dlaczego cierpimy w ten sposób?”. Nie było szkoły. Jak można chodzić do szkoły, kiedy każdego dnia jesteś gdzie indziej, kiedy wokół jest wojna, strach, a ludzie tracą życie?

Brak międzynarodowych regulacji dotyczących transferu broni sprawia, że trafia ona w ręce zbrodniarzy i jest wykorzystywana do aktów gwałtu i przemocy. Jal jest jednym z niezliczonych dzieci wojny, którym odebrano dzieciństwo, które nauczono zabijać.

Po latach koszmaru walk, Jal zdołał uciec swoim oprawcom i dzięki pomocy działaczy humanitarnych pójść do szkoły w Kenii i rozpocząć nowe życie. Dziś mieszka i tworzy w Londynie. W swojej muzyce Jal znalazł sposób na wyrażenie sprzeciwu wobec wojennej rzeczywistości Sudanu, a także na opowiedzenie światu historii dzieci-żołnierzy i przekazanie przesłania pokoju i jedności. Jego doświadczenia dały mu wyjątkowy punkt widzenia i motywację do niesienia pomocy afrykańskim dzieciom-żołnierzom. Jal działa aktywnie na rzecz wielu organizacji humanitarnych. Swoją twórczością promuje ich wysiłki i daje szansę na lepsze życie dzieciom takim jak on sam.

– Muzyka jest dla mnie terapią. Muzyka zwraca mi moje dzieciństwo, które niegdyś zostało mi odebrane – mówi Jal.

W ogarniętym wojną Południowym Sudanie Jal był świadkiem, jak łatwy dostęp do broni i amunicji pozwala latami utrzymywać region w stanie konfliktu i daje watażkom kontrolę nad milionami niewinnych cywili. Jego zaangażowanie w działania na rzecz globalnego Traktatu o Handlu Bronią ma na celu zapewnienie tym ludziom szansy na życie w pokoju. Lepsza kontrola międzynarodowego obrotu bronią oznacza bowiem mniej karabinów w rękach dyktatorów i przestępców.

W lipcu 2012 roku podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Traktatu o Handlu Bronią nareszcie pojawi się okazja do zmiany. Emmanuel Jal wraz z Amnesty International apelują o silny i skuteczny system kontroli międzynarodowego obrotu bronią i amunicją, aby ograniczyć możliwość dostania się ich w niepożądane ręce lub rejony konfliktów, gdzie zostaną wykorzystane do aktów przemocy i łamania praw człowieka.

– To jest szansa, która może się już nie powtórzyć – mówi Jal. – To jest szansa, by uratować miliony ludzkich istnień i dać szansę dziesiątkom tysięcy dzieci-żołnierzy.

– Dla tych wszystkich dzieci, które przeżywają to samo, co ja kiedyś, proszę przyłącz się razem ze mną do tej akcji.

Podpisz petycję i wesprzyj Traktat o Handlu Bronią: amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola

Zobacz film z Emmanuelem Jalem:

 

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Zatrzymaj bezprawne przesiedlenia ukraińskiej ludności cywilnej

Powiązane tematy

Powiązany temat

Ukraina: Brak zakwaterowania szczególnie zagraża osobom starszym przesiedlonym w wyniku rosyjskiej inwazji – nowy raport Amnesty International

Powiązany temat

Dziennikarze i niezależni obserwatorzy uciszani by świat nie dowiedział się o protestach w Rosji – nowy raport 

Powiązany temat

Ukraina: bezprawne przesiedlanie ludności cywilnej przez Rosję stanowi zbrodnię wojenną i może stanowić zbrodnię przeciwko ludzkości – nowe ustalenia Amnesty International

5520