Co jest łamane? 05/2013 – Amnesty International

Co jest łamane? 05/2013

W tym numerze Co jest łamane? z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową walczymy z dyskryminacją, rozmawiamy o źródłach nacjonalizmu i znaczeniach godności. Piszemy też o prawie do szczęścia i biedzie, która często powiązana jest z łamaniem praw człowieka.

WYDARZENIA

Cyfrowe wykluczenie – Internet jako opium dla mas, Gdańsk, Świetlicy Krytyki Politycznej, 18.03, 19:00

Pierwsza odsłona cyklu edukacyjnego Kultura, edukacja i tożsamość w ramach Uniwersytetu Krytycznego. Medioznawca Damian Muszyński i socjolog Dominik Batorski podejmą próbę analizy zjawiska dyskryminacji w przestrzeni Internetu. Dyskryminacja w sieci, a może dyskryminacja poprzez sieć? Jak diagnozować obszary cyfrowego wykluczenia?

Tydzień walki z rasizmem, Warszawa-Poznań, 21-27.03

Stowarzyszenie “Jeden Świat” z okazji obchodzonego 21 marca Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową przygotowało cykl miejskich wydarzeń pod hasłem “Tydzień Walki z Rasizmem”. W planach otwarte debaty o dyskryminacji i problemach przyjeżdżających do Polski obcokrajowców, gry miejskie umożliwiające głębsze zrozumienie problemów, z jakimi migranci mierzą się po przyjeździe, rozmowy z przedstawicielami mniejszości narodowych i wiele ciekawych warsztatów, ukazujących różne aspekty wielokulturowości. My, przy okazji, przypominamy m.in. o naszej Kampanii Prawa migrantów i uchodźców.

Wiosna Antyrasistowska Lublin 2013 – Dni Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową, Lublin, Tektura, 21-23.03

Lublin, sięgając do swych wielokulturowej przeszłości, w Klubie Tektura zmierzy się z narastającym problemem rasizmu, dyskryminacji oraz mowy nienawiści. Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do aktywnego udziału w wydarzeniach podczas Wiosny Antyrasistowskiej, by pokazać, że “Lublin jest miastem kolorowym i otwartym na różnorodność”. W programie warsztaty, projekcje filmów i akcje społeczne.

LUD XXI wieku: Czy nacjonalizm to brzydkie słowo?, Warszawa, IEiAK, 19.03, 18:00

Kolejna debata z cyklu LUD XXI wieku. Tym razem badacze zdekonstruują pojęcie nacjonalizmu – prześledzą jego źródła i stereotypy, z których wyrasta.

TELEWIZJA

Żona w 10 dni (Love Translated), TVP 1, 18.03, 23:10

Internet umożliwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi z całego świata, ale stwarza też nowe zagrożenia. Coraz więcej bogatych mężczyzn z krajów zachodnich szuka sobie żon przez Internet. Podczas specjalnie organizowanych wycieczek mężczyźni mogą wybierać spomiędzy setek dziewcząt, rzekomo marzących o poślubieniu obcokrajowca. Czy jest tak rzeczywiście? Jaki status mają kobiety, które podpisują taki “kontrakt”?

Samobójstwo – ostateczny gest w obronie godności, TVP 2, 20.03, 12:25

Samobójstwo w europejskiej kulturze zazwyczaj kojarzy się z aktem desperacji i osobistym dramatem człowieka. Twórcy filmu obierają inną perspektywę – ukazując samobójstwo jako najbardziej drastyczny czyn popełniany w obronie własnej godności.

Na chwilę, TVP Kultura, 21.03, 08:20 i 17:10

Dokument o 5-osobowej, żyjącej w skrajnym ubóstwie, rodzinie z mazurskiej wsi. Opowieść o walce o godność i szczęście. Tych, którzy myślą, że to łatwe, zachęcamy do wyrwania się z pułapki ubóstwa na naszej Platformie Respect My Rights. http://respectmyrights.org/

W SIECI

Wokalista U2 znów wystąpił na scenie. Tym razem na konferencji Ted. Z prezentacji dowiecie się, co to jest “faktywizm”.

Bono: Dobre wieści o biedzie!

TEATR

I my wszyscy. Odcinek 0, reż Justyna Sobczyk, 19 i 20 marca 2013, 18:00

Aktorzy Teatru 21, uczniowie oraz absolwenci szkoły Dać Szansę, osoby z zespołem Downa i autyzmem, dadzą prawdziwą lekcję godności. Bez szans na pracę, szacunek w codziennym życiu lub samodzielność postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce, wykorzystać ulubione serialowe scenariusze i stworzyć swój własny. Czy napisanie roli rożni się tak bardzo od zaplanowania swojego życia?

Poczet Królów Polskich, reż. Krzysztof Garbaczewski, Kraków, Narodowy Stary Teatr, Scena Kameralna, 23.03, 19:15

Historia Polski jako pełne wnyków i pułapek pole kształtowania się naszych tożsamości i postaw. By nie wpaść “w sidła znaczeń i symboli, w potrzaski intryg, zdrad i podstępów, w barbarzyńskie ręce narracji i interpretacji” potrzebna jest świadomość. Polecamy wszystkim, którzy lubią poznawać źródła swych wyobrażeń i przy okazji lubią opowieści o Królach i Królowych, nie tylko Polski.

Elfriede Jelinek, Podróż zimowa, reż. Maja Kleczewska

Najnowszy, nagradzany tekst noblistki w realizacji Mai Kleczewskiej. Zapowiada się spektakl pełen namysłu nad mechanizmami ludzkiej pamięci i pojęciami, które deformują intymne życie każdego z nas.

KSIĄŻKI

Peter Godwin, Strach. Ostatnie dni Roberta Mugabe

Relacja ze wstrząsających wydarzeń, jakie rozegrały się w połowie 2008 roku, po blisko trzydziestu latach despotycznych rządów 84-letniego wtedy Roberta Mugabe. Peter Godwin podróżuje do spalonych wiosek, ogląda plutony egzekucyjne, rozmawia z ukrywającymi się przywódcami opozycji, ostatnimi białymi farmerami, duchownymi i dyplomatami, dając świadectwo terrorowi. W 2011 roku Strach został uznany za książkę roku przez “The New Yorker”, “The Economist” i “Publishers Weekly”.

*****

Przesyłajcie nam ciekawe wydarzenia kulturalne dotyczące praw człowieka w Waszym regionie na adres: lamane(at)amnesty.org.pl

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

1883