Dekada wymówek: Czas, aby UE przestała milczeć w sprawie jej zaangażowania w “wojnę z terroryzmem” – Amnesty International

Dekada wymówek: Czas, aby UE przestała milczeć w sprawie jej zaangażowania w “wojnę z terroryzmem”

(Bruksela/Warszawa, 7 września 2011) Podczas gdy świat przygotowuje się do upamiętnienia dziesiątej rocznicy ataków z 11 września na Stany Zjednoczone, Amnesty International wzywa kraje Unii Europejskiej do przyznania, że w trakcie działań prowadzonych w ramach ?wojny z terroryzmem? łamane były prawa człowieka.

– Na całym świecie ludzie będą obchodzić tę smutną rocznicę, mając w pamięci śmierć tysięcy niewinnych osób zamordowanych w ataku terrorystycznym. Jednak ofiary były nie tylko w Nowym Jorku, Waszyngtonie czy Shanksville, były także w Bagdadzie, Madrycie, Londynie i Karaczi. Upamiętniając tragedię z dnia 9/11 musimy mieć również na uwadze, że w odpowiedzi na tą zbrodnię rządy państw europejskich dopuściły się łamania praw człowieka na szeroką skalę-, powiedział Nicolas Beger, Dyrektor biura ds. Unii Europejskiej Amnesty International.

– Unia Europejska jest dumna z faktu, że nie przystąpiła do -wojny z terroryzmem- ogłoszonej przez Stany Zjednoczone w odpowiedzi na 9/11, ale postanowiła zwalczać terroryzm zgodnie z obowiązującym prawem i poszanowaniem praw człowieka. Prawda jest jednak taka, że kraje członkowskie były mocno zaangażowane w program tortur, nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA. Prowadzone na poziomie krajowym śledztwa w tej sprawie rozczarowały, a świadomość bezkarności przeważa we wszystkich krajach członkowskich. Nawet teraz, dekadę później, Unia Europejska wciąż milczy.

Amnesty International docenia, że Polska jako jedyne państwo w UE prowadzi śledztwo w sprawie prawdopodobnego istnienia tajnego więzienia CIA. Dwóch mężczyzn, Abu Zubajda i Abd al-Rahim al-Nashiri, uzyskało w śledztwie oficjalny status poszkodowanych. [http://www.amnesty.org/en/appeals-for-action/poland-secrecy-rendition-detention-complicity].

Amnesty International wciąż przypomina Unii Europejskiej, że żadne z państw członkowskich, w stosunku do których istnieją podejrzenia o zaangażowanie w program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA, nie przeprowadziło pełnego śledztwa w tej sprawie. Rządy udzielają w tej sprawie raczej wymijających odpowiedzi.

Amnesty International wezwała:

  • Prezydencję do uczynienie z polskiego śledztwa przykładu dla pozostałych państw europejskich i zademonstrowania naszego zaangażowania na rzecz poszanowania i ochrony praw człowieka.
  • Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) do nie przedłużania prac nad raportem Parlamentu z 2007 roku w sprawie zaangażowania państw członkowskich w prowadzony przez Stany Zjednoczone program nielegalnych transferów i tajnych więzień CIA.

Petycję do Premiera Donalda Tuska wzywającą do wyjaśnienia sprawy tajnych więzień CIA na terenie Polski można podpisać tutaj: https://amnesty.org.pl/petycja/wiezieniacia/index.php

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

NIE dla rozlewu krwi w Iranie

Powiązane tematy

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

2240