Niebieska Linia – co warto wiedzieć? – Amnesty International

Niebieska Linia – co warto wiedzieć?

Zawsze gdy sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji dzwoń na Policję – 112. Wyraźnie powiedz, że to co się dzieje zagraża życiu i zdrowiu domowników. 

Gdy szukasz profesjonalnej porady i życzliwego ucha dzwoń do poradni telefonicznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe lub lokalne samorządy. Jest ich wiele w całej Polsce, niektóre działają pod szyldem „Niebieska Linia”. 

W dłużej perspektywie będzie potrzebna pomoc bezpośrednia, jak najbliżej Twego miejsca zamieszkania. Warto sprawdzić ofertę lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej – większość z nich ma działy pomocy specjalistycznej, gdzie pracują psychologowie/żki i prawnicy/czki. Dobrym adresem jest także lokalny (najczęściej powiatowy) Ośrodek Interwencji Kryzysowej lub Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie (w skrócie SOW, jest ich w Polsce 37) – udzielają porad, w razie potrzeby mogą zapewnić bezpieczne miejsce schronienia. 

W każdej gminie działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Jego siedzibą zwykle jest Ośrodek Pomocy Społecznej. Zespół koordynuje działania różnych instytucji, które mogą być pomocne, w ramach procedury „Niebieskie Karty”. W ramach tej procedury zyskasz opiekę i wizyty dzielnicowego, pomoc psychologiczną, prawną oraz wsparcie dla dzieci. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie każdej gminy.  

Renata Durda, „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia.  

Więcej informacji (także adresy lokalnych miejsc pomocy) w wyszukiwarce na stronie www.niebieskalinia.pl

Podejrzewasz, słyszysz, widzisz przemoc? Reaguj! Na stronie naszej kampanii “MOC, nie przemoc” znajdziesz więcej informacji, gdzie znaleźć wsparcie i jak reagować, by pomóc.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Rząd musi chronić przed przemocą!

69724