Nowa strona – uchodźcy z Ukrainy w Polsce – Amnesty International

Nowa strona – uchodźcy z Ukrainy w Polsce

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Amnesty International monitoruje sytuację uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w Polsce. Raportujemy o wynikach i rekomendujemy rządowi rozwiązania, dzięki którym prawa każdego i każdej, zmuszonej do ucieczki z Ukrainy, będą w Polsce przestrzegane.

Sytuacja, w jakiej znalazły się osoby uciekające z Ukrainy do Polski, jest niezwykle trudna zarówno dla nich samych, jak i dla społeczeństwa przyjmującego. W tym kryzysowym czasie, fundamentalne jest zadbanie, by każdy i każda cieszyła się poszanowaniem swoich praw i wolności. 

Powstała nowa strona, na której przez cały rok będziemy publikować wyniki monitoringu Amnesty International w ramach projektu “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”. W pierwszych tygodniach rosyjskiej agresji na Ukrainę, badacze Amnesty raportowali o tym, co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej i w ośrodkach recepcyjnych. W kolejnych miesiącach, monitorowaliśmy trudności z jakimi uchodźcy i uchodźczynie mierzą się w polskich miastach.  

Już teraz zachęcamy do zapoznania się z ustaleniami dotyczącymi społeczności Romów i Romek z Ukrainy, których – według różnych szacunków – dotarło do Polski nawet sto tysięcy. Grupa ta doświadcza dyskryminacji i podwójnych standardów w ośrodkach recepcyjnych i punktach pomocowych.  

By jak najlepiej zrozumieć sytuację społeczności romskiej z Ukrainy po przyjeździe do Polski, Amnesty International rozmawiała z romskimi uchodźcami i uchodźczyniami, pracownikami i pracowniczkami organizacji pozarządowych, działających na rzecz Romów i Romek, wolontariuszami i wolontariuszkami oraz koordynatorami/koordynatorkami punktów recepcyjnych. 

“Cały czas otrzymujemy anonimowe telefony z ośrodków od wolontariuszy, którzy mówią, że te osoby [Romowie] są gorzej traktowani przez innych wolontariuszy. Mówią: lepiej, żebyście ich wzięli, bo tutaj mają przerąbane” – dr Joanna Talewicz, Fundacja w Stronę Dialogu 

Zobacz nową stronę “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” >>>


Zdjęcie w nagłówku: Anna Mikulska
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj równych szans dla wszystkich uczniów i uczennic w Polsce!

170720