Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade – Amnesty International

Oświadczenie w sprawie decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade

W odpowiedzi na dzisiejszą decyzję Sądu Najwyższego USA o unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade, Tarah Demant, tymczasowa dyrektor Amnesty International USA ds. programów, rzecznictwa i spraw rządowych, powiedziała:

“Dzisiejsza decyzja sądu to ponura karta w historii Stanów Zjednoczonych. Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe v. Wade i tym samym pozbawił Amerykanki prawa do aborcji. Miliony osób, które mogą zajść w ciążę w Stanach Zjednoczonych, czeka teraz przyszłość, w której nie będą mogły dokonywać głęboko osobistych wyborów. Nie będą mogły podejmować decyzji, które mają wpływ na ich ciała, przyszłość i dobrobyt ich rodzin. Orzeczenie to dotyczy każdej osoby w Stanach Zjednoczonych, bez względu na jej zdolność do zajścia w ciążę. Znasz kogoś, kto dokonał aborcji. Wszyscy znamy, ponieważ mniej więcej jedna na cztery kobiety w Stanach Zjednoczonych i jedna na trzy kobiety w Polsce będzie w swoim życiu starała się o aborcję”.

“Ludzie będą zmuszeni do rodzenia. Będą zmuszeni do korzystania z niebezpiecznych aborcji. Jest to wynik trwającej od dziesięcioleci kampanii mającej na celu kontrolowanie ciał kobiet, dziewcząt i osób, które mogą zajść w ciążę. Otwiera to drogę do bezprecedensowego stanowego ustawodawstwa kryminalizującego aborcję, a także do innych ustaw, których celem jest odebranie ludziom w Stanach Zjednoczonych praw człowieka. Otwiera także drogę do projektów ustaw, które będą miały wpływ na dostęp do antykoncepcji, równość płci i równość małżeńską, a także na inne przepisy antydyskryminacyjne” – powiedziała Demant

Wszystkim na całym świecie, którzy obserwują tę chwilę z takim samym strachem i bólem jakie my odczuwamy, mówimy: cokolwiek czujesz – złość, strach, zdradę, smutek – nie jesteś sam, nie jesteś sama. Zdecydowana większość Amerykanów i Amerykanek nie zgadza się z dzisiejszą decyzją. Podobnie jak 10 milionów ludzi na świecie, którzy tworzą oddolny ruch Amnesty International na rzecz praw człowieka i miliony innych ludzi na świecie, którzy sprzeciwiają się łamaniu praw kobiet. Stąd właśnie bierze się nasza siła i nasza nadzieja: jesteśmy większością”.

Dyrektorka Amnesty International Polska, Anna Błaszczak – Banasiak skomentowała sprawę mówiąc: “Ta ponura rzeczywistość jest także udziałem kobiet w Polsce, dlatego solidaryzujemy się z Amerykankami, które w trudnych chwilach udzielały nam swojego wsparcia. Decyzja Sądu Najwyższego wzmacnia naszą determinację w walce o prawo do legalnej aborcji dla wszystkich kobiet na całym świecie”.

Więcej informacji o tym, jak możesz przyłączyć się do Amnesty w walce o świat, w którym każdy z nas może podejmować decyzje najlepsze dla swojego życia, znajdziesz na stronie:

Stań w obronie prawa do aborcji>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Żądaj dostępu do aborcji w Polsce!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

Powiązany temat

Dlaczego musimy być #jakJustyna i wspierać się w aborcjach

Powiązany temat

“To decydujący moment w historii prawa do aborcji na świecie” – ostrzega Amnesty

167412