Przedstawiciele rządów państw całego świata negocjują właśnie traktat, który ma szansę stać się historycznym osiągnięciem w walce z nieodpowiedzialnym handlem bronią, jednak szereg państw z USA na czele stara się osłabić zapisy traktatu. Przedstawiciele Prezydenta Obamy proponują rozwiązanie, w ramach którego dowolny kraj prowadzący eksport broni będzie mógł, powołując się na bezpieczeństwo narodowe, ignorować najcięższe nawet naruszenia praw człowieka.
Między 16 a 26 lipca delegacje debatują nad kryteriami eksportu broni. Wiele rządów, w tym większość sojuszników USA, jest zgodne, że nowy traktat nie powinien dopuszczać eksportu broni do miejsc, gdzie istnieje poważne ryzyko, że sprzedana broń posłuży do poważnych naruszeń międzynarodowego prawa praw człowieka lub do zbrodni wojennych. Niestety szereg wpływowych państw, w tym USA, Rosja i Chiny, stara się doprowadzić do przyjęcia osłabionych kryteriów. Przedstawiciele USA argumentują, że w wyjątkowych przypadkach względy stabilizacji regionu lub bezpieczeństwa narodowego powinny brać górę nad obawami o łamanie praw człowieka. Delegacja USA chce również, by treść traktatu nie dotyczyła sprzedaży amunicji.
Wiemy na przykładzie Egiptu, że USA zezwoliły na sprzedaż do tego kraju znacznych ilości broni palnej, milionów sztuk amunicji i środków chemicznych służących rozpędzaniu demonstracji, pomimo trwających niezwykle brutalnych ataków sił bezpieczeństwa na pokojowych demonstrantów. Powołująca się na kwestie bezpieczeństwa Rosja mogłaby nadal dostarczać broń Syrii a Chiny mogłyby nadal wspierać militarnie Sudan, mimo że w obu wypadkach dostarczona broń z dużym prawdopodobieństwem posłuży do zbrodni wojennych i ciężkich naruszeń praw człowieka. Jeśli w treści traktatu nie znajdą się klarowne i wiążące zapisy o ochronie praw człowieka, państwa będą z pewnością wykorzystywać wszelkie możliwe luki prawne.
Sześciu największych eksporterów broni – Chiny, Francja, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania i USA – odpowiada za trzy czwarte światowego handlu bronią konwencjonalną. Jako jeden z głównych eksporterów broni oraz jeden z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa, USA ponosi szczególną odpowiedzialność za przebieg trwających negocjacji oraz ich szczęśliwy finał.
Prosimy o bardzo pilne wysyłanie apeli w języku angielskim lub własnym:
– Wzywających władze USA do przyjęcia w traktacie o handlu bronią -Złotej Zasady- praw człowieka, zakazującej sprzedaży broni wszędzie tam, gdzie istnieje poważne ryzyko użycia tej broni do popełnienia lub ułatwienia zbrodni wojennych lub ciężkich naruszeń praw człowieka
– Wzywających Prezydenta Obamę do podjęcia roli przywódcy w negocjacjach nad tym historycznym traktatem, wsparcia ochrony praw człowieka oraz uwzględnienia w zapisach traktatu wszystkich rodzajów broni i amunicji tak, aby powstały traktat o handlu bronią był prawdziwie -kuloodporny-.
APELE PROSIMY WYSYŁAĆ DO DNIA 26 LIPCA, NA ADRES:
Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki
Barack Obama
The White House
1600 Pennsylvania Avenue, NW Washington, DC 20500
Fax: +1 202 456 2461
Email: [email protected]
lub: http://www.whitehouse.gov/contact/
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Prezydencie/ Dear President Obama
Sekretarz Stanu
Hillary Clinton
US Department of State
2201 C Street NW
Washington DC 20520
Fax: +1 202 647 2283
Email: http://contact-us.state.gov/app/ask
Zwrot grzecznościowy: Szanowna Pani Sekretarz/ Dear Secretary Clinton
Sekretarz Obrony
Leon Panetta
1000 Defense Pentagon
Washington DC 20301-1000
Fax: +1 703 697 9080
Email: https://kb.defense.gov/app/ask
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Sekretarzu/ Dear Secretary Panetta
Z KOPIĄ DO:
Martina Strong
Radca Sekcji Politycznej
Ambasada USA w Warszawie
Al. Ujazdowskie 29/31
00-540 Warszawa
Tel: +48/22 504-2000
Fax: +48/22 504-2613
INFORMACJE DODATKOWE
Prowadzony w skali globalnej handel bronią konwencjonalną przynosi każdego roku kolosalne koszty ludzkie. Na całym świecie popełniane są ciężkie naruszenia praw człowieka z użyciem wielu rodzajów broni , amunicji i innych materiałów. Miliony ludzi jest zabijanych, ranionych, gwałconych i zmuszanych do porzucenia domów. Nieodpowiedzialny obrót bronią na świecie niszczy życie niezliczonej liczby osób.
Między 2 a 27 lipca przywódcy państw z całego świata spotykają się w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, aby w miesiąc uzgodnić treść Traktatu o Handlu Bronią (ATT) – pierwszego takiego porozumienia w historii. O ile delegacje uzgodnią właściwy tekst, nowy traktat ustanowi ścisłą kontrolę nad międzynarodowym obrotem bronią, amunicją i innymi materiałami w ramach -Złotej Reguły- zabraniającej sprzedaży broni wszędzie tam, gdzie może ona posłużyć do popełnienia ciężkich naruszeń praw człowieka.
Jak widzimy na przykładzie Syrii, nieodpowiedzialne dostawy pocisków, pojazdów opancerzonych, amunicji i innych rodzajów uzbrojenia nie tylko umożliwiły zabijanie, tortury i brutalne represje przeciw pokojowym demonstracjom, ale popchnęły Syrię ku wojnie domowej, w której giną tysiące ludzi, w tym setki dzieci. Nie znamy jeszcze skutków tego konfliktu dla całego regionu.
Podobny rozwój wypadków towarzyszył całej Arabskiej Wiośnie 2011 roku. Rządy państw, które dziś deklarują solidarność z narodami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej jeszcze niedawno dostarczały broni, amunicji i wyposażenia dla wojska i policji , które służyły zabijaniu, ranieniu i więzieniu tysięcy pokojowych manifestantów.
Problem szybko narasta. Znaczne ilości broni, tak brutalnie stosowanej w Libii, przenika przez granice do Mali i innych krajów regionu, gdzie posłużą kolejnym okrucieństwom i mordom .
Ogromna liczba mieszkańców Darfuru w Sudanie cierpi w konsekwencji nieodpowiedzialnego handlu bronią już blisko dekadę. Te same czołgi, samoloty transportowe, myśliwce i śmigłowce szturmowe, które niedawno jeszcze służyły atakom na cywilów w Darfurze, dzisiaj służą do ataków na cywilów w Kordofanie, kolejnej prowincji Sudanu.
Ogromne cierpienie dotyka nie tylko mieszkańców Afryki i Bliskiego Wschodu. Od Afganistanu, przez Pakistan, Irak i Bangladesz, aż po Birmę, Sri Lankę, Nepal, Filipiny czy Gwatemalę, niekontrolowany handel bronią konwencjonalną przez ostatnią dekadę uśmiercił lub pozbawił środków do życia miliony ludzi.
Aby nowy traktat był skuteczny, musi nakładać na rządy państw obowiązek przeprowadzania szczegółowej i rygorystycznej oceny sytuacji praw człowieka i innych zagrożeń przed podjęciem decyzji o autoryzacji sprzedaży broni lub innych transakcji, oraz przedstawiania regularnie do wiadomości publicznej raportów o autoryzowanych transakcjach i dostawach. Traktat musi obejmować wszystkie rodzaje uzbrojenia, jak również części zamienne i technologię produkcji broni, oraz nakładać obowiązek kontroli handlarzy broni, pośredników i przewoźników. Konieczne jest również przyjęcie silnych restrykcji pozwalających egzekwować warunki traktatu.
Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.