Razem “Przyjrzyjmy się wolności!” – przewodnik dla organizacji planujących obserwację zgromadzeń. – Amnesty International

Razem “Przyjrzyjmy się wolności!” – przewodnik dla organizacji planujących obserwację zgromadzeń.

Manifestacje, marsze, uliczne happeningi, kontr-demonstracje. Żądania, śpiewy, bębny ale też mowa nienawiści, niepokojące hasła, symbole, transparenty. Pokojowe protesty ale i blokady, kotły, legitymowania, gaz i nadużycia siły. Spontaniczne protesty, zderzenia poglądów i manifestacje siły. Wszystko to dzieje się na polskich ulicach i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja się zmieniła.

Dzięki dronom, relacjom na żywo, nagraniom i zdjęciom coraz lepiej wiemy, co się naprawdę wydarzyło. Jednak nic nie zastąpi bycia na miejscu i obserwowania na bieżąco zgromadzeń publicznych.

Amnesty International przez trzy lata prowadziła projekt obserwacji zgromadzeń w Polsce. Zaczynając od „miesięcznic smoleńskich” a kończąc na wielkich protestach Strajku Kobiet przyglądaliśmy się wolności – wolności zgromadzeń. W miarę rozwijania projektu protestujący mówili nam, że dzięki obserwatorom na ulicach czują się bardziej bezpieczni i dostawialiśmy coraz więcej próśb i zaproszeń do obserwacji. O naszych obserwatorach zawsze wiedziały władze samorządowe, organizatorzy zgromadzeń i Policja, dzięki temu byli wielokrotnie wpuszczani w miejsca „gdzie się coś działo”, by zdać z tego następnie bezstronną relację.

Wszystkie (kilkadziesiąt) obserwacji było możliwych dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy, którzy poświecili wiele godzin, dni i weekendów na szkolenia, dotarcie do różnych miast Polski i maszerowanie (bądź stanie😊) razem z wieloma zgromadzeniami a następnie pisanie raportów z obserwacji. Bez nich obserwacje nie byłyby możliwe!

Jednak nawet z tak zaangażowanymi ludźmi nie jesteśmy w stanie dotrzeć wszędzie i zobaczyć wszystkiego. A wiemy, że obserwacje zgromadzeń są kluczowe dla realizacji tego prawa.

Dlatego postanowiliśmy podzielić się naszym doświadczeniem i know-how z innymi organizacjami, które również czują potrzebę wyjścia na ulice i przyjrzenia się wolności.

Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobiliśmy, sprawdźcie!

“Przyjrzyjmy się wolności. Przewodnik dla organizacji planujących obserwację zgromadzeń” >>>

“Lets take a closer look at freedom of assemblies. Guide for organizations planning observation of assemblies” >>>

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wyglądała wolność zgromadzeń Polsce w ostatnich latach, sprawdźcie: “Wnioski i rekomendacje w zakresie wolności zgromadzeń w Polsce na podstawie obserwacji i monitoringu prowadzonych przez Amnesty International w latach 2017-2019”

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Pokojowa demonstracja to nie przestępstwo!

93382