Dokładnie w tym samym czasie, gdy odbywa się festiwal w Warszawie, na którym zagrają m.in. Red Hot Chili Peppers, w Nowym Jorku na konferencji ONZ kończyć się będą negocjacje w sprawie międzynarodowego Traktatu o Handlu Bronią. Amnesty International już od 4 miesięcy prowadzi kampanię wzywającą wszystkie państwa do przyjęcia Traktatu, który chronić będzie prawa człowieka. Do tej pory pod tym apelem podpisało się ponad 620 tys. osób z całego świata.
– Goście festiwalu będą mogli nie tylko wyrazić poparcie dla samego Traktatu, ale również pomóc ludziom, których prawa są łamane – dodaje Elena Zacharenko, koordynatorka kampanii Amnesty International. – Będziemy zbierali podpisy pod petycjami w sprawie Syrii, Sri Lanki i Kolumbii. We wszystkich tych krajach niekontrolowany handel bronią przyczynił się do poważnych naruszeń praw człowieka.
W apelu do władz Syrii będzie można wziąć w obronę pokojowo protestujących obywateli, z którymi bezwzględnie rozprawiają się siły rządowe. W sprawie konfliktu na Sri Lance apel o powołanie organu, który zbada zbrodnie popełnione podczas niedawno zakończonego krwawego konfliktu, skierowany będzie do Sekretarza Generalnego ONZ. Petycja w sprawie Kolumbii weźmie w obronę Pokojową Społeczność San José de Apartadó, by władze tego kraju zapewniły jej członkom bezpieczeństwo podczas toczącego się w tym kraju konfliktu między siłami rządowymi a organizacjami zbrojnymi.
– Traktat o Handlu Bronią ma szansę ograniczyć transfer broni do miejsc ogarniętych konfliktami, w wyniku których naruszane są prawa człowieka, tak jak miało to już miejsce w Syrii, na Sri Lance i w Kolumbii – mówi Elena Zacharenko. – Państwa ONZ powinny uniemożliwić międzynarodowy przepływ broni konwencjonalnej w przypadku, gdy istnieje znaczące ryzyko wykorzystania broni do poważnych naruszeń praw człowieka lub międzynarodowego prawa humanitarnego.
Działacze i działaczki organizacji na czas festiwalu przygotowali również specjalną akcję z wykorzystaniem laserowych znaczników i rzutników oraz wystawę fotografii z całego świata – od Jemenu, przez Brazylię, po Grecję – poświęconych nadużyciom praw człowieka z wykorzystaniem broni. Na znak zaangażowania w akcję chętni dostaną też banany, handel tymi owocami jest w świetle prawa międzynarodowego paradoksalnie bardziej uregulowany niż handel bronią.
Wsparcie techniczne na letniej akcji Amnesty International zapewnia Plus. Dzięki temu każdy gość festiwalu będzie mógł podpisać petycję elektronicznie – na przenośnych komputerach z dostępem do Internetu.
Do tej pory Amnesty International odwiedziła ze swoją akcją: Life Festival w Oświęcimiu, Open-er Festival w Gdynii oraz Seven Festival Music & More w Węgorzewie. Po Impact Festival kolejnymi miejscami akcji będą Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą, Off Festival w Katowicach oraz Ostróda Reggae Festival.
Więcej o kampanii Broń pod Kontrolą można się dowiedzieć na stronie amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola.