Wenezuela: Militaryzacja doprowadza do eskalacji przemocy i strachu – Amnesty International

Wenezuela: Militaryzacja doprowadza do eskalacji przemocy i strachu

Rozmieszczanie sił zbrojnych w celu powstrzymania protestów, nadużywanie siły wobec protestujących i innych osób, jak również wykorzystywanie sądów wojskowych jako próby uciszenia głosów sprzeciwu, pokazuje podejście władz Wenezueli do kryzysu praw człowieka, który sieje spustoszenie w całym kraju, powiedziała Amnesty International po tym jak co najmniej 60 osób zginęło podczas protestów w ciągu ostatnich 60 dni.

– Rozmieszczając wojska oraz wykorzystując sądy wojskowe w obliczu coraz bardziej napiętej sytuacji społecznej i politycznej, administracja Maduro tylko eskaluje kryzys, zupełnie jakby gasiła ogień benzyną – powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

– Poziom naruszeń praw człowieka i bezwzględne działania wenezuelskich władz przypominają najgorsze czasy dla praw człowieka w Ameryce.

– Zwalczając protestujących jako „terrorystów” i zarzucając im przestępstwa, które zgodnie z prawem mogą popełnić tylko żołnierze, administracja Maduro zamienia polityczny kryzys w brutalny konflikt. Zamiast tego władze powinny słuchać uzasadnionych obaw ludzi i pracować nad znalezieniem rozwiązań.

W ciągu ostatnich tygodni siły bezpieczeństwa nadmiernie wykorzystywały siłę, by zapobiec pokojowym demonstracjom. Osoby przebywające na osiedlach mieszkalnych, które nie brały udziału w demonstracjach, również informowały, że były ofiarami ataków gazem łzawiącym.

Społeczność w La Isabelica, stan Carabobo, stanowi przykład wykorzystania przemocy przeciwko ludziom niezaangażowanym w ostatnią falę protestów.

Amnesty International otrzymała informacje o przypadkowych strzelaninach wymierzonych w cywilów, wystrzeliwaniu gazu łzawiącego prosto w budynki mieszkalne i o poczuciu lęku przed zgłoszeniem tych incydentów władzom.

Sytuacja była szczególnie napięta w stanach Carabobo, Lara, Barinas i przygranicznym stanie Táchira, gdzie w odpowiedzi na pokojowe demonstracje rozlokowano ponad 600 żołnierzy.

– Rozlokowanie sił wojskowych w celu powstrzymania demonstracji oraz kierowanie ludzi przed sądy wojskowe to pewne i nielegalne sposoby na dalszą eskalację kryzysu. Zamiast tego władze muszą natychmiast wycofać wojsko z demonstracji, zbadać naruszenia praw człowieka zgłaszane przez ostatnie tygodnie i zapewnić, że osoby mogą protestować bez obaw o swoje bezpieczeństwo.

Według uzyskanych informacji, grupy uzbrojonych cywilów – część z nich rzekomo wspierana przez rząd – również nadużywały siły wobec demonstrujących i osób przeciwnym administracji Prezydenta Nicolása Maduro. Te zgłoszenia są szczególnie niepokojące biorąc pod uwagę rozpoczęcie przez rząd „Planu Zamora”, programu rządowego, który mobilizuje wojsko oraz siły cywilne w konfrontacji z kryzysem, który objął cały kraj.

Władze nie opublikowały szczegółów planu, ale informacja o wykorzystaniu cywilów wraz z siłami bezpieczeństwa jest szczególnie niepokojąca w obecnym kontekście rosnących napięć i przemocy.

Według oficjalnych danych od 4 kwietnia co najmniej 60 osób zginęło a 1000 odniosło obrażenia w związku z toczącym się kryzysem.

Według lokalnych organizacji pozarządowych tysiące osób niesprawiedliwie uwięziono w związku z masowymi antyrządowymi demonstracjami, które odbywają się w całej Wenezueli.

Ponad 300 osób stanęło przed sądami wojskowymi z oskarżeniami o „bunt”, „terroryzm” i „zdradę”, traktowano ich jak żołnierzy podczas konfliktu zbrojnego.

Prokurator Generalny Wenezueli zażądała dostępu do uwiezionych.

W raporcie opublikowanym w kwietniu Amnesty International wymieniła listę nielegalnych działań władz mających na celu ograniczenie wolności słowa i arbitralne aresztowanie dysydentów w całym kraju.

Zdjęcie: CARLOS BECERRA/AFP/Getty Images
Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Twój głos ma MOC! – konkurs na akcję o wolności słowa i wyrażania siebie

Powiązany temat

Zgłoszenia do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2022 otwarte!

13470