Przedstawiamy chronologię dotychczasowych protestów w Hongkongu w 2019 r.
Masowe protesty wybuchły w Hongkongu w kwietniu 2019 r., początkowo w związku z proponowanymi zmianami legislacyjnymi, które pozwoliłyby na ekstradycję mieszkańców do Chin kontynentalnych. Protesty organizowane są co najmniej raz w tygodniu, a często codziennie.
W odpowiedzi siły policyjne w Hongkongu często uciekają się do masowego i niezgodnego z prawem używania broni, takiej jak gaz łzawiący. Stosują niepotrzebną i nadmierną siłę podczas aresztowań protestujących. Wydaje się, że nadużycia policji nasilały się wraz z rozwojem protestów.
Mimo, że zdecydowana większość protestujących była nastawiona pokojowo, wydaje się, że przypadki stosowania przemocy przez demonstrantów nasilają się wraz z nadmiernym użyciem siły przez policję. Protesty na lotnisku w Hongkongu miały gwałtowny przebieg, a protestujący włamali się również do Kompleksu Rady Legislacyjnej i zdewastowali stacje kolei Masowego Transportu Publicznego (MTR). Zauważono, że przemoc nasila się, gdy rząd nie reaguje na żądania publiczne i konsekwentnie stosuje nadmierną siłę policyjną.
Amnesty International monitorowała wydarzenia w terenie oraz weryfikowała dowody fotograficzne i wideo, wysłane bezpośrednio lub opublikowane online. Zespół badawczy Amnesty International na początku września przeprowadził wywiady z osobami mającymi informacje z pierwszej ręki o nadużyciach policyjnych, w tym 21 aresztowanymi podczas protestów, a także bezpośrednio zaobserwował masowe i lekkomyślne reakcje policji na protesty wieczorem 7 i 8 września.
Całościowy obraz jest jasny: siły policyjne w Hongkongu dopuściły się powszechnych naruszeń praw człowieka jako podmiot państwowy reagujący na protesty i nie są w stanie przeprowadzić dochodzenia w swojej własnej sprawie.
Amnesty International pilnie wzywa do skutecznego, niezależnego, bezstronnego dochodzenia mającego na celu zapewnienie prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia, ponieważ zaufanie do istniejących mechanizmów wewnętrznych i Niezależnej Komisji ds. Skarg Policyjnych (IPCC) jest niewielkie.
Stań w obronie mieszkańców Hongkngu. PODPISZ PETYCJĘ!