300 tysięcy listów, które zmieniają życie – Amnesty International

300 tysięcy listów, które zmieniają życie

XVIII Maraton Pisania Listów Amnesty International dobiegł końca. W akcji, odbywającej się od 29 listopada do 9 grudnia br. w rekordowej liczbie 854 miejsc w całej Polsce, wzięły udział tysiące osób. Dzięki temu napisaliśmy ponad 300 tysięcy listów solidarności i apeli do władz w sprawie tegorocznych bohaterek Maratonu.

Do Maratonu Pisania Listów przyłączyły się m.in. szkoły, biblioteki, kawiarnie. Pisanie listów można było zorganizować także we własnym domu. Jak co roku, zebrane listy z wyrazami wsparcia i apele do władz zostaną przekazane do adresatów.

Maraton Pisania Listów organizujemy co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Naszym celem jest zmobilizowanie jak największej liczby osób do solidarnego sprzeciwienia się naruszeniom praw człowieka,

mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International w Polsce.

Chcemy pokazać, że działając razem naprawdę mamy moc by zmieniać świat. Tym bardziej cieszymy się z tak licznego uczestnictwa i zaangażowania ze strony osób, organizacji społecznych i instytucji,

dodaje.

W tym roku bohaterkami Maratonu Pisania Listów były kobiety – obrończynie praw człowieka, które na co dzień spotykają się z atakami, prześladowaniem i niesprawiedliwością.
Wśród nich znalazły się między innymi Marielle Franco, brazylijska aktywistka, zamordowana w marcu 2018 roku za walkę o prawa osób czarnoskórych, młodych ludzi z nieuprzywilejowanych środowisk oraz osób ze społeczności LGBTI w rejonie Rio de Janeiro i „14 kobiet przeciwko faszyzmowi” – grupa kobiet zaatakowanych i następnie ukaranych za zorganizowanie pokojowej demonstracji podczas Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.

Maratonowi Pisania Listów towarzyszyły wydarzenia dodatkowe w całej Polsce: koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania poświęcone prawom człowieka. Finał Maratonu odbył się 8 i 9 grudnia w Warszawie. W programie finału znalazło się m.in. spotkanie z bohaterkami – „14 kobietami przeciwko faszyzmowi”, jak również wręczenie nagrody medialnej „Pióro Nadziei 2018” Antonowi Ambroziakowi z redakcji OKO.Press oraz debata „Czy dziennikarstwo zaangażowane może zmieniać świat?”.

W Maratonie Pisania Listów udział wzięli m.in. Aga Zaryan, Halina Bortnowska, Danuta Przywara, Bogusław Stanisławski, Paweł Sulik i Jacek Pałasiński, prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz sportowcy Radomiaka Radom i Cerradu.

Tło:
Maraton Pisania Listów został zainicjowany w 2001 roku w Polsce, ale wkrótce stał się największym światowym wydarzeniem poświęconym prawom człowieka. Dzięki działaniom podjętym w ramach Maratonu udało się do tej pory doprowadzić uratowania wielu jego bohaterów i bohaterek, m.in. do uwolnienia Alberta Woodfoxa, który spędził w więzieniu w USA ponad 40 lat, czy też uniewinnienia Yecenii Armenty z Meksyku, którą poddano torturom w celu wymuszenia zeznań.


Więcej informacji o Maratonie Pisania Listów: maraton.amnesty.org.pl>>>
Petycja w sprawie „14 kobiet przeciwko faszyzmowi”>>>

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Pomóż teraz!

Kwota może składać się jedynie z cyfr. Wartość musi być dodatnia

Powiązane tematy

Powiązany temat

Tortury w tajnym więzieniu CIA w Starych Kiejkutach – Polacy, nic się nie stało!

Powiązany temat

Kara za wsparcie osoby w potrzebie. Uwagi prawne do sprawy Justyny Wydrzyńskiej

21417