Jak świętowaliśmy 30-lecie działalności Amnesty International w Polsce? Zaprosiliśmy Was w podróż w przeszłość, ale także do składania nam życzeń na przyszłość; do rozmowy o prawach człowieka z wybitnymi działaczami, pisarkami, naukowczyniami i reporterami oraz do lektury wyjątkowych, przygotowanych specjalnie na tę okazję tekstów o prawach człowieka, zamkniętych w antologii “Wierzymy w wolność”.
Dzisiaj, w dzień naszych 31 urodzin, kończymy obchody naszego jubileuszu, publikując ostatnie opowiadanie z naszej antologii: “Życie i twórczość. Prolog” Wojciecha Kuczoka.
„Wierzymy w wolność” – antologia wyjątkowych tekstów o prawach człowieka
Wspólnie z agencją kreatywną 180heartbeats+JUNG v MATT przygotowaliśmy antologię tekstów uznanych polskich twórców i twórczyń kultury, w większości nigdy wcześniej nie publikowanych, napisanych specjalnie dla Amnesty International. Opowiadania łączy wspólny wątek: prawa człowieka, pokazywane na różnych przykładach, w różnych kontekstach i obszarach.
Teksty dla nas przygotowali/ły: Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Ludwika Włodek, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Remigiusz Grzela i Wojciech Kuczok.
Wszystkie teksty dostępne są do pobrania za darmo na naszej stronie>>> Publikacji tekstów towarzyszyły spotkania autorskie przeprowadzane online. Wszystkie dotychczasowe transmisje obejrzeć można m.in. na kanale YouTube Amnesty Polska>>>
30 lat dobrych wiadomości
Dobre wiadomości to historie osób, o które Amnesty International walczyło i którym pomogliśmy przez 30 ostatnich lat, tj. Teodora del Carmen Vásquez z Salwadoru, skazana na 30 lat więzienia za „ciężkie zabójstwo” w 2008 roku po urodzeniu martwego dziecka, uwolniona po 11 latach; Erkin Musajew z Uzbekistanu – więzień polityczny, torturowany i skazany w nieuczciwym procesie, uwolniony w 2017 roku; Serkalem Fasil – więźniarka sumienia, niezależna dziennikarka aresztowana za krytykę rządu, zagrożona karą śmierci i uwolniona po dwóch latach czy Noura Hussein z Sudanu, przymuszona do małżeństwa w wieku 16 lat i skazana na śmierć za zabicie męża w samoobronie przed gwałtem, której wyrok został uchylony. Co tydzień przez kilka miesięcy prezentowaliśmy ich opowieści na naszych kanałach społecznościowych i stronie internetowej >>>
Debata online o prawach człowieka z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich
Punktem kulminacyjnym obchodów 30-lecia działalności Amnesty w Polsce była debata online pt. „Prze/yszłość to dziś. Jak wyzwania dla praw człowieka zmienią się w nadchodzącym czasie”. Rozmawialiśmy obecnych i przyszłych wyzwaniach dla praw człowieka, o historii ruchu, ale też o nadziei i o tym, jak wspólnie działać na rzecz sprawiedliwego świata. Naszymi gośćmi byli Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich 2015-2020; Marzanna Pogorzelska – edukatorka i rzeczniczka ds. równego traktowania Uniwersytetu Opolskiego; Przemysław Staroń – Nauczyciel Roku 2018 i finalista Global Teacher Prize 2020 oraz Miłosz Herka – aktywista i działacz młodego pokolenia, reprezentant Polski w Amnesty Global Youth Collective. Spotkanie poprowadziła dyrektorka Stowarzyszenia Draginja Nadaždin (więcej o spotkaniu>>>) Transmisję ze spotkania można obejrzeć m.in. na kanale YouTube Amnesty>>>
Debacie towarzyszyły spotkania jeden-na-jeden z naszymi gośćmi i gościniami. Po zakończeniu transmisji zaprosiliśmy chętne osoby do indywidualnych rozmów online z osobami uczestniczącymi w panelu.
Inne działania na obchody 30-lecia: życzenia urodzinowe oraz odrobina historii
Na rocznicę oficjalnego zarejestrowania sekcji Amnesty International w Polsce zorganizowaliśmy akcję składania życzeń. Do akcji w mediach społecznościowych przyłączyli się dziennikarze i dziennikarki, ludzie świata kultury i nauki: życzenia złożyli nam m.in. Agnieszka Holland, Wojciech Jagielski, prof. Ewa Łętowska, Paulina Młynarska, RedLipstickMonster, Aleś Bialacki, Marta Frej, Ewa Kuryluk, Ewa Ewart, Marek Tatała, ale także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Danuta Przywara, jak i młodzież szkolna, aktywiści i aktywistki oraz nasi sympatycy na mediach społecznościowych.
Zaprezentowaliśmy także kawałek historii rozwoju Amnesty International w Polsce, cyklicznie publikując ustępy z pracy autorstwa Christie Miedemy – historyczki i aktywistki praw człowieka, która w ramach swoich badań przygotowała serię artykułów poświęconych historii organizacji w Polsce, sięgającej wstecz do lat 70-tych. Artykuły znalazły się na naszej stronie internetowej>>>
Dowiedz się więcej na stronie kampanii 30-lecie Amnesty International w Polsce!