W tym artykule chcemy zaprezentować Wam pięć platform internetowych, na które warto zajrzeć, jeśli interesujecie się prawami człowieka i chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Autor: Michał Kłopocki, Starszy koordynator edukacji i aktywizmu.
Edukacja online cieszy się coraz większym zainteresowaniem, również w Polsce. W tej chwili w sieci można nauczyć się już wszystkiego. W odmętach Internetu znajdziecie zarówno krótkie filmy instruktażowe na Youtubie (np. jak ugotować jajko), jak i kursy oferowane przez najlepsze uniwersytety świata. Pandemia COVID-19 zwiększyła jeszcze bardziej popularność takiej formy nauki. W tym artykule chcemy zaprezentować Wam pięć platform internetowych, na które warto zajrzeć, jeśli interesujecie się prawami człowieka i chcecie poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie.
1. Dla tych, którzy chcą nie tylko uczyć się o prawach, ale też działać na ich rzecz!
Akademia Praw Człowieka Amnesty International to platforma z kursami o prawach człowieka, które nie tylko tłumaczą, na czym polegają poszczególne prawa, w jaki sposób państwa powinny je chronić, ale też proponują konkretne działania w ich obronie. Na platformie znajdziecie kilkadziesiąt kursów poświęconych różnym tematom, od wprowadzenia do praw człowieka, poprzez prawo do protestu i wolność słowa, zagrożenia cybernetyczne, prawa człowieka w kontekście COVID-19, aż po wpływ klimatu na prawa człowieka. Kursy są różnej długości, ich ukończenie zajmuje od 15 minut do 3 godzin, można je przerwać w dowolnym momencie i wrócić, gdy chcemy kontynuować naukę. Wszystkie kursy są darmowe, a część z nich kończy się też uzyskaniem certyfikatu. Kursy można realizować zarówno na komputerze, jak i smartfonie czy tablecie. Kursy dostępne są w kilkunastu językach, w tym po polsku. Dowiedz się więcej na stronie Akademii Praw Człowieka.
2. Dla tych, którzy lubią ciekawe historie i wcielanie się w role
Human Rights Workout to platforma z krótkimi 20-mintowymi kursami poświęconymi prawom człowieka łamanym w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdy kurs opisuje prawdziwą historię łamania praw człowieka, które znalazły swój finał w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W trakcie kursu analizujemy te przypadki i wcielamy się w role osób działających na rzecz praw człowieka, które podejmują różne decyzje, aby bronić swoich praw. Bardzo ciekawy pomysł na naukę i piękna komiksowa grafika. W tej chwili na platformie dostępne są trzy kursy – dwa o pokojowych zgromadzeniach w Rosji i w Gruzji oraz jeden o przemocy wobec kobiet w Rumunii. Kursy są dostępne w kilku językach m.in. angielskim, rosyjskim, ukraińskim i włoskim. Zobacz więcej na stronie platformy Human Rights Workout.
3. Dla prawników i prawniczek
Czy wiesz, że Rada Europy również ma swoją platformę z kursami o prawach człowieka? Szkolenia te pokazują prawa człowieka w ujęciu standardów międzynarodowych i są przeznaczone dla osób profesjonalnie zajmujących się prawami człowieka. Są to dłuższe kursy, ich ukończenie zajmuje od 2 do 10 godzin. Zaletą platformy jest jej różnorodność. Na stronie znajdziecie kilkadziesiąt kursów w tematach takich jak antydyskryminacja, cyberprzestępczość, przemoc wobec kobiet, prawo do azylu, a nawet bioetyka. Kursy są dostępne w kilkunastu językach, m.in. po polsku. Polecamy je osobom, które chcą się rozwijać profesjonalnie w prawnej ochronie praw człowieka. Zobacz więcej na stronie platformy Rady Europy.
4. Dla osób, które chcą wziąć udział w kursie z innymi osobami z całego świata, wymieniać się doświadczeniami i wspólnie się uczyć
Warto śledzić stronę Centrum Północ-Południe Rady Europy. Instytucja ta organizuje raz w roku kurs blended learning o edukacji globalnej (uczenie mieszane, online i offline). W kursie tym znajduje się wiele elementów praw człowieka. Zgłaszając się do udziału w kursie, bierzesz udział w konkretnym procesie, który trwa z reguły kilka tygodni. Uczestnicy i uczestniczki tworzą grupę osób, które ze sobą współpracują, dostają zadania od prowadzących i uczą się o prawach człowieka pod okiem doświadczonym ekspertów i ekpertek. Kurs prowadzony jest w języku angielskim.
Poza tym Centrum oferuje podcasty związane z dialogiem międzykulturowym w erze infodemii1, a także wiele publikacji poświęconych zagadnieniom edukacji globalnej i prawom człowieka.
Bardzo polecamy śledzenie strony i zachęcamy do wzięcia udziału w kursie. Jest to doświadczenie, które naprawdę zmienia spojrzenie na świat! Kurs znajdziecie na stronie Północ-Południe.
5. Dla osób, które lubią się uczyć w bardziej akademickim otoczeniu
Jeśli interesuje was dyplom prestiżowej uczelni i chcielibyście uczyć się o prawach człowieka na kursie uniwersyteckim, polecamy stronę www.humanrightscareers.com/courses/. Znajdziecie tu wiele kursów o prawach człowieka oferowanych przez uniwersytety, ale też czołowe organizacje międzyrządowe i międzynarodowe, takie jak UNICEF czy Amnesty International. Jeśli chcecie mieć dostęp do kursów o prawach człowieka organizowanych przez uczelnie w jednym miejscu, to jest to strona dla was. Wszystkie kursy dostępne na stronie są darmowe. Jeśli chcecie otrzymać dyplom poświadczający ukończenie kursu, zazwyczaj trzeba za niego zapłacić. Cena zależy od długości kursu i jego organizatora, waha się od 25 do 900 dolarów. Jeśli interesuje was uczenie się w bardziej formalnym kontekście na pewno warto tu zajrzeć.
Jeśli skorzystacie z któregokolwiek z kursów, podzielcie się wrażeniami z innymi osobami, warto promować takie treści w Internecie. Możecie też włączyć się w działania edukacyjne Amnesty International. Więcej informacji o tym, jakie działania realizujemy, znajdziecie na stronach edukacji Amnesty International.
Artykuł powstał w ramach projektu „Twój głos ma MOC! Młodzi ludzie bronią praw człowieka” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.