Sakineh Mohammadi Ashtiani, 44-letnia matka dwojga dzieci z prowincji Wschodni Azerbejdżan w północno-zachodnim Iranie, została aresztowana w 2005 r. po zabójstwie jej męża. W nieuczciwym procesie zarzucono jej cudzołóstwo w czasie trwania małżeństwa; osobno oskarżono ją też o współudział w zabójstwie męża.
Jej pierwszy, 10-letni wyrok mógł zostać skrócony do pięciu lat. Gdyby tak się stało, byłaby już wolna.-Cudzołóstwo w czasie trwania małżeństwa- jest karane ukamienowaniem. Nie wiemy, czy prośbie jej prawnika z lipca 2010 r. o ponowne rozpatrzenie tego wyroku nadano bieg.
Jeżeli obecnie Sakineh Ashtiani Mohammadi jest więziona tylko za utrzymywanie obustronnie dobrowolnej relacji seksualnej, Amnesty International uzna ją za więźnia sumienia, który powinien zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolniony.
Sakineh Mohammadi Ashtiani przebywa w więzieniu Tabriz we Wschodnim Azerbejdżanie, i nie jest reprezentowana przed sądem, ponieważ jej prawnik został uwięziony i stracił prawo do wykonywania zawodu. Według licenconowanej Irańskiej Studenckiej Agencji PRasowej, ISNA, 25. grudnia 2011 r. Przewodniczący Sądu Okręgowego we Wschodnim Azerbejdżanie stwierdził, że -Eksperci prawa islamskiego ponownie rozpatrują sprawę Sakineh Mohammadi Ashtiani, by sprawdzić, czy egzekucja może być wykonanana przez powieszenie-, choć później powiedział, że cytat był błędny, nie precyzując, na czym ten błąd polegał. Ta możliwa zmiana metody egzekucji była wcześniej rozważana przez urzędników sądowych; była również zastosowana wcześniej w kilku innych sprawach. Amnesty International obawia się, że doniesienia medialne mogą oznaczać, iż ponownie istnieje realna groźba egzekucji Sakineh Ashtiani Mohammadi.
Prosimy o wysyłanie pilnych apeli w języku perskim, angielskim lub własnym:
– wzywających irańskie władze, by nie dokonywały egzekucji na Sakineh Mohammadi Ashtiani żadnymi metodami, i aby obaliły wyrok skazujący ją na ukamienowanie za -cudzołóstwo w czasie trwania małżeństwa-;
– z żądaniem sprecyzowania, jaka jest podstawa prawna i długość wyroku więzienia dla Sakineh Mohammadi Ashtiani;
– stwierdzjących, że jeśli jest więziona tylko za utrzymywanie obustronnie dobrowolnej relacji seksualnej, Amnesty International uzna ją za więźnia sumienia, który powinien zostać natychmiast i bezwarunkowo uwolniony.
– wzywających władze Iranu do depenalizacji obustronnie dobrowolnych relacji seksualnych między dorosłymi.
Prosimy o nadsyłanie apeli do 17. lutego 2012 r. na adresy:
Najwyższy Przywódca Republiki Islamskiej
Ajatollah Sayed Ali Khamenei
Biuro Najwyższego Przywódcy
Islamic Republic Street – End of Shahid Keshvar Doust Street, Tehran,
Islamska Republika Iranu
E-mail: [email protected] (W polu -Temat-: FAO Ajatollah Sayed Ali Khamenei)
Twitter: “Call on #Iran leader @khamenei_ir to halt the execution of Sakineh Ashtiani Mohammadi”
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo
Szef sądownictwa:
Ajatollah Sadegh Larijani
Biuro Public relations
2 Azizi Street 4
Vali Asr Ave., above Pasteur Street intersection Teheran,
Islamska Republika Iranu
Email: [email protected] (W polu -Temat-: FAO Ayatollah Sadegh Larijani)
Zwrot grzecznościowy: Wasza Ekscelencjo
Kopie prosimy wysyłać do:
Sekretarz Generalny, Wysoka Rada ds. Praw Człowieka
Mohammad Javad Larijani
Wysoka Rada ds. Praw Człowieka
Office of the Head of the Judiciary, Pasteur St., Vali Asr Ave. south of Serah-e Jomhouri, Tehran 1316814737,
Islamska Republika Iranu
Email: [email protected]
(W polu “Temat”: FAO Mohammad Javad Larijani)
Prosimy też o wysyłanie kopii apeli przedstawicielom dyplomatycznym akredytowanym w Twoim kraju:
Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
Ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa
tel: 022 617 56 27
fax:022 617 8452
Email: [email protected]
W przypadku wysłania apelu po upływie wskazanego terminu, prosimy skontaktować się z lokalną sekcją AI.
Aby uzyskać więcej informacji o sprawie Sakineh Mohammadi Ashtiani, przeczytaj: Iran: Sakineh Mohammadi Ashtiani, Życie w równowadze (Index MDE 13/089/2010, Wrzesień 2010, http://www.amnesty.org/en/library/info/MDE13/089/2010/en ) oraz
Iran: Obrońca i syn Sakineh Mohammadi Ashtiani zatrzymani
Rosną obawy o adwokata i syna skazanej na ukamieniowanie Iranki
Iran: Zawieszenie ukamienowania to za mało
Sakineh Mohammadi Ashtiani była pierwotnie oskarżona o zabójstwo, co mogłoby prowadzić do wyroku śmierci, ale jej dzieci zrezygnowały z prawa do postawienia jej zarzutów, które przysługuje im na mocy irańskiego prawa. Zamiast tego skazano ją na 10 lat więzienia za zabójstwo z innego paragrafu. Ten wyrok, jak powiedział później prawnik oskarżonej, został skrócony do 5 lat więzienia po tym, jak rozpatrzył go Sąd Najwyższy i zmienił zarzut zabójstwa na zarzut współudziału w zabójstwie. Jednak, tuż przed własnym uwięzieniem, nie był w stanie przedstawić właściwej dokumentacji sądowej, która, jak stwierdził, została skonfiskowana przez władze w październiku 2010 r.
Na początku lipca 2010 r. urzędnicy sądowi z Tabrizu napisali do szefa sądownictwa, prosząc o pozwolenie na zmianę metody egzekucji w sprawie Sakineh Mohammadi Ashtiani – z ukamienowania na powieszenie, jak stało się to wcześniej w kilku innych przypadkach. 10 lipca, przewodniczący Wysokiej Rady ds. Praw Człowieka (HCHR) powiedział, że sprawa zostanie rozpatrzona ponownie, i potwierdził, że irańskie prawo zezwala na egzekucję przez ukamienowanie. Następnego dnia, szef sądownictwa okręgowego we Wschodnim Azerbejdżanie powiedział, że wyrok śmierci dla Sakineh, za cudzołóstwo w czasie trwania małżeństwa oraz zabójstwo, pozostaje w mocy, i może zostać wykonany w każdej chwili, decyzją szefa sądownictwa. Także w lipcu 2010 r. pełnomocnik sądowy Sakineh – Javid Houtan Kiyan – poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy w trybie nadzwyczajnym przez Sąd Najwyższy. Amnesty International nie ma informacji, czy już zajęto się ponownym rozpatrzeniem sprawy, a jeśli tak, to z jakim skutkiem.
Sprawa Sakineh Mohammadi Ashtiani przyciągnęła uwagę świata w czerwcu 2010 r., przez co jeden z prawników oskarżonej musiał opuścić Iran; aresztowano też i prześladowano jej syna i Javida Houtana Kiyana, który przebywa w więzieniu Tabriz w związku z faktem, że bronił przed sądem Sakineh Mohammadi Ashtiani. Został aresztowany 10 października 2010 r., razem z synem oskarżonej i niemieckimi dziennikarzami. Wszyscy zostali zwolnieni. W marcu 2011 r., w liście, który Javid Houtan Kiyan napisał z więzienia, pojawiły się wzmianki, że podczas odosobnienia w Sekcji 209 więzienia Evin, gdzie przebywał między 11 października a 12 grudnia 2010, Javid był torturowany. Od 1 listopada 2010 r., gdy prokurator poinformował, że aresztowano go pod zarzutem posiadania trzech sfałszowanych lub nielegalnie powielonych dokumentów tożsamości, irańskie władze nie wypowiadały się na temat jego sytuacji prawnej. Inne źródła podawały w tym czasie, że został skazany na co najmniej 4 lata więzienia pod wieloma zarzutami, i mogą mu zostać postawione kolejne. Większość – jeśli nie wszystkie – wydają się mieć związek z faktem, że bronił przed sądem Sakineh Mohammadi Ashtiani. Jego własny prawnik, Naghi Mahmoudi, opuścił Iran w wyniku gróźb i prześladowania. Tym samym zostawił Javida Houtana Kiyana bez pełnomocnika w sądzie. Naghi Mahmoudi potwierdził, że Javid Houtan miał złamany nos i połamane zęby, ślady po przypaleniach papierosami i znacząco schudł w czasie swojego pobytu w więzieniu.
Inny prawnik Sakineh Mohammadi Ashtiani, Mohammad Mostafaei, opuścił Iran w lipcu 2010 r. dla własnego bezpieczeństwa po tym, jak wezwano go na przesłuchanie. Jego żona i szwagier zostali również aresztowani, co miało skłonić go do uległości. Mohammad Mostafaei został skazany na sześć lat więzienia w zawieszeniu za -występowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu-, poprzez omawianie sprawy Sakineh Mohammad Ashtiani z zagranicznymi mediami i rozpowszechnianie antyrządowej propagandy.
Inny oskarżony, Abdollah Farivar Moghaddam, został powieszony w lutym 2009 r. w Iranie za cudzołóstwo w czasie trwania małżeństwa po tym, jak wyrok skazujący go na ukamienowanie został zmieniony na śmierć przez powieszenie