Tak to miłość – Zuza i Alek – Amnesty International

Tak to miłość – Zuza i Alek

Na początku chyba prawie zawsze mieliśmy ochotę na seks. Z czasem było więcej momentów, w których jedno z nas chciało, a drugie nie, i pytanie o zgodę zaczęło się częściej pojawiać.


Z Zuzą i Alkiem rozmawia Miko Czerwiński, Amnesty International, zdjęcia Helena Majewska.

tak to miłość, zuza i alek, zdjęcie: Helena Majewska
Zuza i Alek, zdjęcie: Helena Majewska

Rozmowa jest kolejną z serii rozmów w ramach kampanii “Tak to miłość”. Amnesty International apeluje do władz o zmianę definicji gwałtu, tak by opierała się na braku zgody na seks. Ponad 70 proc. Polek i Polaków chce takiej zmiany. Podpisz petycję w tej sprawie!


Miko: Jak rozumiecie kwestię zgody na seks?

Alek: Dla mnie to polega na tym, że kiedy dwie osoby mają ochotę na seks, to komunikują sobie wzajemnie, że mają ochotę. Po prostu.

Zuza: Seks jest aktywnością, w którą zaangażowane są dwie − lub więcej − osoby i te osoby w tej aktywności świadomie i aktywnie uczestniczą. W momencie, w którym któraś z tych osób tego nie chce, zaczyna się nadużycie.

Alek: Zgoda jest wtedy, kiedy otrzymujemy sygnał – werbalny, a czasem niekoniecznie werbalny, ale wyraźny znak, że ta druga osoba tego chce. Brak zgody to wszystko pozostałe.

Miko: Jak rozmawiacie o zgodzie na seks między sobą?

Alek: Na początku chyba w ogóle nie mówiliśmy o tym wprost, tylko bardziej emocjonalnie się wyczuwaliśmy. Oboje jesteśmy dość wrażliwi na różne sygnały, więc nie było nam trudno to wyczuć. Z czasem zaczęliśmy się o to pytać bardziej wprost.

Zuza: Na początku chyba prawie zawsze mieliśmy ochotę i to jakoś tak po prostu wychodziło. Z czasem pojawiło się więcej momentów, w których jedno z nas chciało, a drugie nie i to pytanie też automatycznie zaczęło się częściej pojawiać.

tak to miłość, Zuza i Alek, zdjęcie: Helena Majewska
Zuza i Alek, zdjęcie: Helena Majewska

Miko: Czy pytanie się o zgodę na seks jest ważne?

Alek: Myślę, że jest elementarne.

Zuza: Zgoda na seks jest czymś podstawowym. Jeśli jesteś w uważnej relacji z drugą osobą, to widzisz tak naprawdę, kiedy czegoś chce, a kiedy nie. Czasami werbalizowanie tego nie jest potrzebne, ale czasami – gdy masz jakiekolwiek wątpliwości – jak najbardziej konieczne.

Alek: Nie wyobrażam sobie wchodzenia w relację, w szczególności intymną, bez świadomości, że druga osoba też tego chce. Wyczuwanie tego, ale również bezpośrednie pytanie o zgodę mogą być elementami gry wstępnej.

Zgoda na seks jest czymś podstawowym. Jeśli jesteś w uważnej relacji z drugą osobą, to widzisz tak naprawdę, kiedy czegoś chce, a kiedy nie.

Zuza: Oczywiście dużo łatwiej jest wiedzieć, czy nie przekraczasz granic, jeśli ten ktoś ci to wyraźnie komunikuje, ale nie zawsze tak jest. Dlatego tak ważne jest pytanie o zgodę. W momencie, kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz się upewnić.

Miko: Jak rozmawiać o zgodzie, by było to seksowne? Macie jakieś wskazówki, propozycje?

Zuza: Po prostu. Dla mnie rozmawianie o seksie jest seksowne i pytanie o zgodę też może być.

Alek: Seksowność odnosi się nie tylko do tego, co mówisz, ale przede wszystkim − w jaki sposób mówisz. Mówienie o czymkolwiek może być seksowne, więc bardziej chodzi o to, w jaki sposób zapytasz. Jeżeli twoim sposobem na podryw jest rzucanie błyskotliwych żarcików, to możesz zapytać o to w żartobliwy sposób. Pytasz adekwatnie do tego, jak się komunikujesz z daną osobą.

Miko: Jak uważacie, co pytanie o zgodę na seks wnosi do relacji?

Alek: Wnosi bezpieczeństwo i buduje zaufanie. Przynajmniej dla mnie. Jeśli wiem, że ja tego chcę i druga osoba tego w tym momencie chce, to czuję się na miejscu.

Zuza: Dla mnie pytanie o zgodę wnosi większą uważność, ale również przestrzeń, żeby doświadczać różnic między sobą. Jesteśmy odrębnymi osobami. To jest superfajne, kiedy się spotykamy i chcemy w danym momencie tego samego, lecz mogą być także momenty, w których nasze pragnienia i stany są różne – i to też jest okej. Pytanie o zgodę łączy się z poszanowaniem odrębności drugiej osoby i stwarza przestrzeń na możliwość odmowy.

Alek: Tak. Dopuszcza, że jeśli się tego nie czuje, to można zrezygnować. To rodzaj wentylu bezpieczeństwa.

tak to miłość, Zuza i Alek, zdjęcie: Helena Majewska
Zuza i Alek, zdjęcie: Helena Majewska

Po prostu. Dla mnie rozmawianie o seksie jest seksowne i pytanie o zgodę też może być.


Amnesty International apeluje do władz o zmianę definicji gwałtu, tak by była oparta o brak zgody na seks. Ponad 70% Polek i Polaków chce takiej zmiany.

Podpisz petycję na amnesty.org.pl/akcje/tak-to-milosc/ w tej sprawie

Przekaż 1% na prawa kobiet w Polsce
Wpisz KRS 0000 11 06 95

„TAK, TO MIŁOŚĆ, czyli prawo do świadomej zgody” to tytuł warsztatu, który odbędzie się 18 marca w ramach spotkania pod hasłem „Kobiety wiedzą, co robią”. Warsztat, który rozpocznie się o godz 18:00 na aplikacji zoom, poprowadzi Basia Baran – psycholożka , seksuolożka, edukatorka na co dzień pracującą z osobami szukającymi pomocy w Fundacji SEXEDpl. Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wywiad oryginalnie ukazał się 7 marca na łamach magazynu Wysokie Obcasy.

Dowiedz się więcej o świadomej zgodzie na seks na stronie kampanii TAK, to miłość i przeczytaj więcej wywiadów.

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

TAK to miłość!

107077