Co byś ze sobą zabrał? – Amnesty International

Co byś ze sobą zabrał?

Jeżeli miałbyś opuścić swój kraj i mógł wziąć tylko jedną rzecz, co byś ze sobą zabrał- A co byś wziął, wiedząc że prawdopodobnie zostaniesz porwany i pobity podczas podróży- Tysiące migrantów podróżujących przez Meksyk, nie ma ze sobą niczego, a wielu z nich narażonych jest na uprowadzenia i pobicia lub staje się ofiarami gwałtów oraz napaści ze strony gangów.

Amnesty International od 2 lat prowadzi międzynarodową kampanię, która ma na celu przekonanie władz Meksyku do zapewnienia migrantom odpowiedniej ochrony. Wielu z nich jest bezbronnych, wobec gangów i skorumpowanych funkcjonariuszy państwowych. Szczególnie często ofiarami przestępstw padają kobiety i dzieci, zwłaszcza jeżeli podróżują samotnie. Szacuje się, że 6 na 10 kobiet i dziewcząt doświadczyło przemocy seksualnej podczas ich podróży przez Meksyk.

Amnesty International apeluje zatem do władz Meksyku aby te wywiązały się ze swoich obietnic i zagwarantowały wszystkim migrantom przebywających w tym kraju bezpieczeństwo i godne traktowanie. Jednocześnie, władze federalne muszą wprowadzić odpowiednie plany działania i środki zaradcze, które przyczynią się do lepszej wykrywalności i karania sprawców przestępstw popełnianych na migrantach. Kroki te przyczynią się do lepszego respektowania praw tej grupy.

W czasie długiej drogi, opuchnięte i zranione stopy, nie tylko bolą, od nich może zależeć życie lub zdrowie. Wbrew pozorom, skarpetki to jedna z rzeczy, którą migranci potrzebują najbardziej. Dlatego Amnesty International, w ramach solidarności, zachęca do wysyłania skarpetek do schroniska dla migrantów “Hermanos en el Camino”, które działa w mieście Ixtepec, na południu Meksyku. To bardzo proste. Parę skarpetek włóż do koperty i wyślij na adres:

Capilla-Albergue -Hermanos en el Camino-
Movilidad Humana Pastoral de Migrantes-
Diócesis de Tehuantepec, Oaxaca.
Av. Ferrocarril Pte. No.60, Barrio -La Soledad-
Ixtepec, Oaxaca, México.
C.P. 70110

Skarpetki, które również zostaną przekazane migrantom, można również zakupić poprzez stronę internetową www.sendsocks.org.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w Wydarzeniu “Wysyłamy skarpetki do Meksyku!” (http://on.fb.me/zz39IQ) i obejrzenia zdjęć ze schroniska “Hermanos en el Camino” (http://on.fb.me/xzugE6).

W zeszłym roku powstał film dokumentalny “The Invisibles” który prezentuje historie migrantów w Meksyku. Film można obejrzeć na kanale YouTube AI: www.youtube.com/invisiblesfilms

Więcej informacji:

Raport “Invisible victims. Migrants on the move in Mexico” można znaleźć tutaj: http://www.amnesty.org/en/library/info/AMR41/014/2010/en

Opracowanie “Niewidzialne ofiary. Nieudokumentowani migranci w Meksyku”.
https://amnesty.org.pl/wp-content/uploads/2012/01/Meksyk_Niewidoczne_Ofiary_PL.pdf

Pilne akcje dotyczące zagrożenia dla zdrowia i życia migrantów i osób pracujących w schroniskach dla migrantów:

PILNA AKCJA: MIGRANCI I PRACOWNICY SCHRONISKA SĄ ZAGROŻENI

PILNA AKCJA: MIGRANCI ZAGROŻENI MASOWYMI PORWANIAMI

Pilna Akcja: kolejne groźby wobec obrońców praw migrantów

Pilna Akcja, Meksyk: obrońca praw migrantów w zagrożeniu

Podoba Ci się to co robimy? Nasze działania są możliwe dzięki regularnym darowiznom od osób prywatnych. Włącz się! Możesz zmienić lub uratować ludzkie życie!
Pomagaj prowadzić działania edukacyjne
Pomagaj wpływać na zmianę prawa
Pomagaj wysyłać badaczy do stref kryzysu

Działaj teraz!

Nie dla poniżającej masowej detencji w polskich ośrodkach dla cudzoziemców!

Powiązane tematy

Powiązany temat

Peru: Co najmniej 40 osób zabitych podczas protestów, trwających od grudnia 2022

Powiązany temat

Ukraina: przerwy w dostawie prądu destrukcyjnie wpływają na życie ludności cywilnej tuż przed Bożym Narodzeniem

Powiązany temat

Зміни до Закону про допомогу ускладнять ситуацію біженців з України

2154